Aneks kuchenny może być wygodny. Inspiracje i porady aranżacyjne

Wybranie aneksu kuchennego zamiast klasycznej kuchni ma wiele plusów, dzięki którym rozwiązanie to staje się aktualnie coraz popularniejszy, elementem nowoczesnych mieszkań. W starszym budownictwie kuchnia stanowiła zazwyczaj osobne pomieszczenie, które względu na niewielkie rozmiary większości mieszkań w budynkach wielorodzinnych, było najczęściej bardzo ciasne i nieustawne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu aneksu kuchennego.

Jakie są zalety posiadania aneksu kuchennego?

Aneks kuchenny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w pojedynkę, w kawalerkach składających się najczęściej z jednego lub dwóch pokoi. W tego typu lokalach mieszkaniowych każdy centymetr przestrzeni powinien być zagospodarowany w przemyślany sposób, tak aby móc maksymalnie ułatwić codzienne funkcjonowanie nowym lokatorom. Bez względu na to, czy mieszkańcy uwielbiają gotować domowe potrawy, czy wolą jednak jedzenie na mieście, aneks kuchenny może spełnić wymagania różnych użytkowników i ich osobistych preferencji co do częstotliwości korzystania z kuchni.

O jednej z największych zalet aneksu kuchennego opowiedział nam projektant z firmy zajmującej się produkcją mebli do kuchni i salonu, Zov Kuchnie:

Salon z aneksem kuchennym przypadnie do gustu osobom często przyjmującym gości, ponieważ takie rozwiązanie pozwala na pozostanie w stałym kontakcie ze swoją rodziną czy przyjaciółmi. Przygotowywanie obiadu lub kolacji w mieszkaniu z klasycznym rozmieszczeniem pokoi zazwyczaj wiązało się z koniecznością opuszczenia gości przez gospodarza na nawet kilkanaście minut, co mogło mieć niezwykle negatywny wpływ na atmosferę i cały przebieg spotkania. Możliwość kontynuowania rozmowy przy jednoczesnym przygotowywaniu posiłku z pewnością sprawi, że goszczenie rodziny i przyjaciół będzie jeszcze przyjemniejsze.

Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu aneksu kuchennego?

Podczas wybierania mebli oraz ustalania rozmieszczenia sprzętu, dobrze jest mieć na uwadze konieczność zapewnienia sobie jak największej powierzchni blatu roboczego. Nowoczesne projekty kuchni często przewidują stworzenie sporej zabudowy, często zajmującej nawet całą ścianę. W przypadku aneksu kuchennego i ograniczonej przestrzeni, konieczne jest uwzględnienie tego aspektu już na samym początku projektowania. Jeśli tylko pozwala na to metraż mieszkania, wiele osób decyduje się na powiększenie aneksu kuchennego o dodatkową wyspę, która skutecznie niweluje problem niewielkiego blatu roboczego.

Oprócz przemyślanej konstrukcji aneksu kuchennego, powinien on również stanowić swoistą ozdobę otwartej strefy dziennej. Dla zachowania równowagi w tak wielofunkcyjnej przestrzeni, warto jest oddzielić kuchnię od salonu, np. dzięki zastosowaniu połączenia dwóch różnych rodzajów podłóg. W części kuchennej można położyć łatwe w czyszczeniu kafelki, natomiast w strefie wypoczynkowej doskonale sprawdzą się drewniane panele.

Bardzo ważne jest jednak, aby aneks kuchenny oraz salon mimo wszystko były spójne. Zbyt krzykliwe kolory w kuchni, które będą gryzły się ze spokojnym wystrojem kuchni, uniemożliwią zrelaksowanie się po długim i ciężkim dniu i w krótkim czasie staną się prawdziwą bolączką mieszkańców. Warto jest zdecydować się na jeden styl oraz kilka bazowych kolorów, dzięki którym wszystkie części otwartej przestrzeni będą płynnie łączyć się ze sobą i stanowić jedność.

Regulamin korzystania z serwisu