Charakterystyka idealnej zabudowy kuchennej

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj przygotowujemy posiłki i przechowujemy żywność, ale często też jemy i spotykamy się z najbliższymi. Nic więc dziwnego, że tak dużą wagę przywiązujemy do aranżacji kuchni. Największą popularnością cieszą się zabudowy kuchenne na wymiar, idealnie dopasowane do parametrów pomieszczenia, jak i preferencji domowników.

Ergonomia i funkcjonalność

Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, w aranżacji kuchni istotne są walory praktyczne, dlatego warto zdecydować się na zabudowę na wymiar. Projekt zabudowy powinien maksymalnie wykorzystywać potencjał kuchni – wielkość i kubaturę pomieszczenia. Zabudowę tworzą głównie szafki kuchenne. Ze względu na fakt, iż w kuchni przechowujemy wiele produktów i akcesoriów do gotowania, w pomieszczeniu należy wygospodarować jak najwięcej miejsca właśnie na szafki i inne powierzchnie do przechowywania. Wygodnym rozwiązaniem są dwa rzędy szafek – stojących i wiszących. Ogromną popularnością cieszy się nowoczesne rozwiązanie, jakim są kosze cargo – wysuwane schowki zwiększające przestrzeń do przechowywania w kuchni. Pozwalają one na funkcjonalne zagospodarowanie trudnych w aranżacji miejsc, np. wąskich wnęk czy skośnych szafek. W kuchni liczy się też ergonomia, czyli komfort pracy. W tym celu warto zadbać o odpowiednią wysokość szafek i rozmieszczenie sprzętów AGD. Dobrym pomysłem jest np. umieszczenie piekarnika w tzw. pionie, czyli na wysokości oczu, dzięki czemu przygotowując posiłki nie trzeba się schylać.

Czystość i wytrzymałość

Nie tylko rozmieszczenie sprzętów kuchennych jest ważne, ale także ich jakość. Meble do zabudowy tego pomieszczenia powinny być przede wszystkim wytrzymałe, czego wymaga specyfika prac kuchennych. Zmiany temperatury, para powstająca przy gotowaniu i wilgoć pochodząca z żywności – wszystko to może mieć niekorzystny wpływ na powierzchnię roboczą mebli. Idealne blaty powinny być zatem odporne na wilgoć, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a także odbarwienia. Zarówno blaty, jak i fronty szafek powinny być łatwe w czyszczeniu.

Estetyka

Obecnie zabudowa kuchenna musi być idealna nie tylko pod względem praktycznym, ale również estetycznym. W kuchni spędzamy wiele czasu, zapraszamy do niej rodzinę i znajomych. Dzisiaj jest to zresztą często otwarte pomieszczenie, połączone z salonem. Dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do estetyki w kuchni. Idealna zabudowa kuchenna powinna więc iść w parze ze stylem, w jakim utrzymany jest cały dom. Laminowane fronty na wysoki połysk w wyrazistych kolorach podkreślą nowoczesny charakter wnętrz, a naturalne drewno sprawdzi się w klasycznych aranżacjach. Na wygląd zabudowy kuchennej duży wpływ mają tez detale. Uchwyty, listwy wykańczające, szyby we frontach szafek – wszystko to powinno dobrze komponować się ze stylem zabudowy. Tak zaprojektowana zabudowa uprzyjemni czas spędzany w kuchni. – mówi przedstawiciel firmy System z Sosnowca.

Regulamin korzystania z serwisu