Aranżacja kuchni

Co lepiej wybrać w przypadku zabudowy kuchni, gotowe meble czy wykonane na wymiar?

Projektowanie kuchni, czyli serca domu należy do jednych z trudniejszych zadań przy remoncie lub wykańczaniu domu. Wszystko zależy od wymiarów i ułożenia kuchni, ponieważ w niektórych uda się wkomponować  gotowe meble, które są dostępne w zestawach dużych sklepów. Natomiast w mniejszych i mniej ustawnych pomieszczeniach potrzebne będzie zaprojektowanie mebli na wymiar. Jakie są wady i zalety gotowych mebli oraz tych na wymiar?

Gotowe meble – wady i zalety

Jeśli właściciel nieruchomości posiada dużą kuchnię, może sobie pozwolić na już gotowe meble i skorzystać z zestawów lub stworzyć samemu poszczególne moduły. Dodatkowo, meble można obejrzeć na miejscu w sklepie. Gotowe meble zyskują na szybkości realizacji, ponieważ są dostępne w krótszym czasie oraz można je złożyć samemu, co obniża koszty. Do wad zalicza się zdecydowanie niezbyt szeroki zakres wzorów, kolorów czy wymiarów, przez co może się okazać, że dany element nie będzie odpowiadał wymiarom pomieszczenia. Dodatkowo często w małych pomieszczeniach lub o nieregularnych kształtach staje się niemożliwe dobranie odpowiednich mebli, a ich przeróbki są nieopłacalne lub niemożliwe.

Meble na wymiar – wady i zalety

Do zalet mebli na wymiar niewątpliwie należy możliwość zaprojektowania ich według własnego pomysłu i stylu, bez żadnych ograniczeń. Dodatkowo zagospodarowanie nawet małego pomieszczenia nie sprawi problemu, ponieważ każdy centymetr może zostać zagospodarowany. Klient ma także możliwość ułożenia wnętrz szaf i szafek według swoich upodobań. Kolejną zaletą jest solidność wykonania, ponieważ meble na wymiar nie są produkowane masowo, a każdy projekt jest indywidualny i wymaga znacznej ilości czasu. Meble na wymiar wykonywane są na przykład przez firmę Studio Mebli, w której doświadczona kadra pomoże stworzyć projekt wymarzonej kuchni, a następnie wykona z dbałością o detale ostateczną wersję mebli. Wiąże się to niestety z nieco dłuższym czasem oczekiwania na zamówienie niż w przypadku gotowych mebli, jednak producenci wykonują zamówienia na bieżąco.

Gotowa kuchnia lub pod wymiar – co wybrać?

Gotowe kuchnie oraz te wykonane na wymiar mają swoich zwolenników, oraz przeciwników – wszystko zależy od potrzeb klienta oraz wyglądu pomieszczenia, jakie posiada klient. Z jednej strony gotowe meble są dostępne w każdej chwili, istnieje duża ilość modułów oraz będą bardziej budżetową opcją. Z drugiej zaś strony wybór mebli na wymiar zapewni niepowtarzalny i funkcjonalny charakter – dopasowany do potrzeb klienta. Meble tworzone na wymiar wyróżniają się większą jakością użytych materiałów, co zapewnia im trwałość na długie lata.

Jeśli ktoś lubi gotować i w kuchni spędzą dużo czasu, potrzebna jest przestrzeń dopasowana do indywidualnych potrzeb. Na przykład można dobrać wysokość blatu do wzrostu klienta lub przygotować taki układ pomieszczenia, aby był odpowiedni dla osoby prawo- lub leworęcznej. Natomiast gdy mieszkanie przygotowywane jest pod wynajem, to w zależności od standardu dopasowanie kuchni niekoniecznie jest priorytetem. W takiej sytuacji kupienie mebli na wymiar także będzie świetnym rozwiązaniem, ponieważ można wybrać niższy standard wykonania mebli na zamówienie, które będą wystarczające dla lokatorów.

Regulamin korzystania z serwisu