Szkło w kuchni

Dlaczego warto korzystać z pomocy szklarza przy aranżacji kuchni?

Pomoc szklarza przy aranżacji kuchni? Jak najbardziej! Szkło, które kojarzy nam się głównie z kruchością i delikatnością, jest bowiem trwałe i wytrzymałe, a do tego daje ogromne możliwości. Dzięki swoim właściwościom idealnie wpisuje się w style zarówno minimalistyczne czy industrialne, jak i tradycyjne. Szczególnie zaś sprawdza się w aranżacjach kameralnych przestrzeni.

Szkło w kuchni

Szkło jako materiał wykończeniowy świetnie sprawdza się w kuchniach. Może kontrastować z tradycyjnym, ciepłym dizajnem drewna czy cegły oraz harmonizować z frontami mebli z połyskiem. Oczywiście – jak w przypadku każdego materiału – szkło posiada zalety i wady. Jednakże liczba zalet zdecydowanie przeważa liczbę wad. Dlatego warto korzystać z pomocy szklarza przy aranżacji kuchni. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są szklane wykończenie nad blatem mebli kuchennych. Dlatego to im poświęcimy nasz artykuł.

Szkło nad blatem – charakterystyka

Wykończenie nad blatem może być wykonane ze szkła o grubości sięgającej od 4 do 10 mm. Zazwyczaj są to szklane panele lub tafle szkła. Panele montowane są oddzielnie i łączone w całość. Tafle zaś instalowane są bezpośrednio na ścianach jako jeden element, wykonany na wymiar.

Do produkcji paneli i tafli wykorzystuje się m.in. szkło hartowane. Charakteryzuje się ono wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na wysokie i niskie temperatury. Co prawda jego koszt jest stosunkowo wysoki, niemniej jednak decydując się na szklane aranżacje w kuchni, warto zainwestować w materiał, który zapewni nie tylko estetyczny wygląd wnętrzu, ale i bezpieczeństwo jego użytkownikom. Pośród tańszych dostępnych rodzajów szkła, stosowanych do aranżacji kuchennych, wymienić można szkło typu float oraz tzw. szkło zbrojone. Powierzchnia szkła float jest zupełnie gładka oraz nie posiada wad optycznych. Szkło zbrojone zaś jest typem szkła bezpiecznego – ma wtopioną wewnątrz metalową siatkę o kwadratowych oczkach, która chroni je przed rozpryskiem po pęknięciu. Jest to najtańsza dostępna na rynku opcja, lecz jej walory estetyczne są znacznie mniejsze. Szkło montowane jest na ścianach przy pomocy specjalnego kleju, szyn bądź śrub.

Szkło – materiał wielu możliwości

Szklane tafle dzięki swoim właściwości oraz nowoczesnym technikom, pozwalają na spersonalizowanie aranżacji Twojej kuchni.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Zakładu Szklarskiego Pietrowski w Rumii:

Na dostępnych obecnie szklanych taflach producent może nadrukować dowolny, wybrany przez klienta tekst, wzór czy grafikę. W związku z tym w swojej kuchni może mieć na ścianie to, czego dokładnie sobie życzy. Istnieje również możliwość montażu szkła jednobarwnego w dowolnym kolorze. Wszystko zależy od potrzeb i stylu, w jakim urządzana jest kuchnia. Niezależnie od koloru czy wzoru na tafli, szkło, dzięki swoim walorom estetycznym prezentuje się bardzo efektownie. Ponadto połyskująca tafla wywołuje złudzenie optyczne, poprzez które nieduże wnętrze wydaje się być większe niż jest w rzeczywistości. Szkło matowe zaś sprawdza się świetnie w kuchniach o większym metrażu.

Szkło nad kuchennym blatem to także rozwiązanie dla tych, którzy lubią częste zmiany. Za szklaną bezbarwną taflą można bowiem umieszczać fototapety, zdjęcia, grafiki czy szablony. To pozwala np. na świąteczne, sezonowe dekoracje czy kolekcjonowanie przepisów, które zawsze będą „na widoku”. Kolejną możliwością, jaką daje szkło jest tak popularne dzisiaj pisanie po ścianach. Nie musisz mieć w kuchni czarnej ściany, pomalowanej farbą tablicową. Możesz pisać po szklanej ścianie, wystarczy, że zamówisz specjalną, suchościeralną taflę, po której będziesz mógł pisać przeróżnymi mazakami, nawet tymi permanentnymi oraz malować farbami. W takiej kuchni nigdy nie zaznasz nudy. A jeśli masz dzieci, to im z pewnością przypadnie do gustu taka aranżacja wnętrza kuchennego, szczególnie, jeśli będą mogły brać regularny udział w jej tworzeniu.

Regulamin korzystania z serwisu