Dlaczego warto urządzić kuchnię z wyspą?

Wyspa kuchenna to przede wszystkim dodatkowy blat oraz szafki na składowanie naczyń i produktów spożywczych. Dzięki wyspie kuchnia staje się miejscem częściowo otwartym, co umożliwia przygotowywanie posiłków i jednoczesne rozmawianie z gośćmi, domownikami, a także oglądanie telewizji. Kuchnia z wyspą jest funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem aranżacji nowoczesnej kuchni.

Co daje wyspa kuchenna?

Choć kuchnia z wyspą jest funkcjonalnym rozwiązaniem wpasowującym się w nowoczesne style, wymaga jednak odpowiednio dużej powierzchni, aby wyspa nie przytłoczyła swoją wielkością pomieszczenia. Dlatego to rozwiązanie sprawdza się w dużych kuchniach, a także w otwartej przestrzeni powstałej przez połączenie kuchni z salonem lub jadalnią. Wyspa kuchenna przede wszystkim stwarza dodatkowy blat roboczy, który możemy przeznaczyć na przygotowywanie lub na serwowanie posiłków, które będą odbierane po drugiej stronie. Ponadto pod blatem otrzymujemy dodatkowe szafki, które możemy zagospodarować na akcesoria kuchenne i naczynia. W ten sposób odciążymy pozostałe meble.

Zalety otwartej kuchni

Kuchnia z wyspą to także rozwiązanie, które nie odcina kucharza od reszty domowników. Można swobodnie pracować i rozmawiać z osobami poza przestrzenią do gotowania. Dlatego doskonale się to sprawdza podczas rodzinnych obiadów i spotkań z przyjaciółmi. Nie zostawiamy wtedy gości samych sobie, ale w trakcie pracy utrzymujemy z nimi kontakt. Podczas przygotowywania posiłków możemy także doglądać bawiące się dzieci lub oglądać telewizję w salonie. W kuchni z wyspą możemy również zjeść śniadanie lub wypić poranną kawę. Przy takim zastosowaniu wymagane będą kuchenne stołki, które chowa się pod blatem.

Wyspa współgrająca z meblami

Wyspa jest także atrakcyjnym efektem wizualnym, który stwarza kuchnię półzamkniętą. Pomiędzy wyspą a szafkami i sprzętami może pracować kilka osób. Przestrzeń robocza nie przebiega wzdłuż linii prostej, dzięki czemu dystans do poszczególnych szafek czy urządzeń AGD jest skrócony. Wyspę można ciekawie zaaranżować, jednak wymaga to odpowiedniej przestrzeni i pomysłu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie mebli i wyspy na wymiar. Specjalista z fabryki mebli kuchennych TOCE mówi:

Przy projektowaniu mebli w kuchni pracownicy oceniają, jakiej wielkości powinna być wyspa i gdzie może być położona, by była w pełni funkcjonalna i współgrająca z pozostałymi meblami.

Regulamin korzystania z serwisu