Fototapety do kuchni. Propozycje aranżacyjne

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii zadruku, najwyższej jakości materiałów i dodatkowym zabezpieczeniom fototapetę można obecnie z powodzeniem zastosować nawet w tak „wymagającym” pomieszczeniu jak kuchnia. Otwiera to całkowicie nowe możliwości, jeżeli chodzi o aranżację tej właśnie przestrzeni. Poniżej prezentujemy garść inspirujących rozwiązań cieszących się największą popularnością.

 

Zacznijmy od tego, że fototapetą wcale trzeba ozdabiać każdego wolnego kawałka pionowej przestrzeni. Wręcz przeciwnie, czasem najbardziej widowiskowy rezultat uzyskamy, ozdabiając w ten sposób zaledwie jedną ścianę – albo tylko nawet jej fragment. Dość często spotykanym pomysłem jest na przykład wypełnienie fototapetą miejsca między kuchennym blatem roboczym a podwieszanymi szafkami. Trzeba tylko zadbać o odpowiednią jej ochronę w postaci chociażby warstwy laminatu, plexi lub szkła, które wystarczy w razie zabrudzenia przetrzeć tylko wilgotną gąbką.

W przestrzeni jadalnej

Fototapeta może też praktycznie wydzielić w kuchni przestrzeń dedykowaną spożywaniu posiłków. Umieszczenie nad stołem jadalnym wizerunku soczystych owoców, warzyw o wyrazistych barwach, przypraw, butelek wina czy smakowicie wyglądających potraw nie tylko jednoznacznie wskaże na funkcję ozdobionego nim pomieszczenia, ale też zaostrzy apetyt przebywających tam osób.

Kolor w powiększeniu

Ciekawą propozycją jest wybór fototapety przedstawiającej owoce czy ziarna kawy, ale też choćby intensywnie zielone źdźbła trawy w skali makro – podpowiada przedstawiciel sklepu Kraina Barw. – Tego rodzaju rozwiązanie będzie się prezentować szczególnie dobrze w kuchniach zaaranżowanych w duchu minimalizmu – dodaje. Żywe, wręcz neonowe odcienie możemy zarówno dopasować kolorystycznie do reszty wnętrza, jak i przełamać nimi monochromatyczność pozostałych elementów wystroju.

„Dodatkowa” przestrzeń

Rozjaśnią one też pomieszczenie utrzymane w ciemnej tonacji lub takie, które nie dysponuje oknem. W tzw. ślepej kuchni świetnie sprawdzą się też fototapety „z widokiem” – np. na las, rozległą górską przełęcz czy zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Ważne tylko, by zapewnić należyte doświetlenie ozdobionej w ten sposób ściany. Umiejętnie dobrany motyw będzie w stanie dodatkowo powiększyć optycznie wnętrze o niewielkim metrażu. W tej roli najlepiej zaś odnajdą się obrazy „wchodzących w ścianę” uliczek lub pomostów albo imitacje elementów architektonicznych, za którymi pozornie coś się znajduje. Głębi – zwłaszcza w nowoczesnych kuchniach – dodadzą również specjalnie zaprojektowane w tym celu fototapety 3D.

Zamiast drewna, cegieł, betonu

Na koniec warto wspomnieć, że coraz większą popularnością, jeśli chodzi o fototapety w kuchni, cieszą się też te tworzące złudzenie, jakoby pokryta nimi ściana zrobiona była z np. betonu, drewna czy cegieł. To sprytne rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjną z finansowego punktu widzenia alternatywą dla faktycznego zastosowania tych właśnie materiałów – ostateczny efekt natomiast potrafi być nie mniej spektakularny.

Regulamin korzystania z serwisu