Aneks kuchenny

Jak stworzyć funkcjonalny aneks kuchenny?

Aneksem kuchennym nazywa się wydzieloną część pomieszczenia lub mieszkania, która pełni rolę kuchni. Można go urządzić w każdego rodzaju nieruchomości. Coraz częściej tworzony bywa w pomieszczeniach hotelowych i wtedy pokój nabywa cech apartamentu. Wielu inwestorów stawia na aneksy kuchenne łączone z salonami. Niewątpliwie jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Jak samodzielnie zaprojektować aneks kuchenny, żeby był funkcjonalny?

Wygodny aneks kuchenny przy salonie

Najczęściej aneks kuchenny urządza się przy salonie. Jest to niewątpliwie oszczędność miejsca, ale też nowe, ciekawe możliwości. Chodzi o przygotowywanie posiłków bez utraty kontaktu z domownikami lub gośćmi siedzącymi w salonie. Takie usytuowanie miejsca do gotowania obliguje projektanta do zapewnienia wydajnego okapu pochłaniającego nad kuchnią lub płytą grzejną tak, aby zapachy, które powstają przy gotowaniu, zbytnio nie rozpraszały gości. Aneks kuchenny od salonu warto oddzielić od siebie w praktyczny sposób. Może to być wyspa kuchenna lub barek z wysokimi krzesłami.

Urządzanie aneksu kuchennego wymaga przemyślenia rozmiarów mebli. Najczęściej ludzie mają do czynienia z niewielkim metrażem, dlatego też sprzęty powinny być ograniczone do minimum. Najlepiej wybrać te najbardziej potrzebne w takim miejscu. Absolutne minimum to kuchenka lub płyta grzewcza, zlew oraz blat roboczy. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z oferty takich firm, jak BUMEB, gdzie można zamówić zabudowy aneksu kuchennego na konkretny wymiar.

Jeśli chodzi o oświetlenie aneksu, to najlepiej postawić na małe punkty świetlne, skierowane tylko na tę strefę. Często takie pomieszczenie nie ma własnego okna, więc warto zadbać o dobre doświetlenie blatu roboczego. Ciekawym akcentem może być lampa nad wyspą kuchenną.

Aneks kuchenny w korytarzu

Aneks kuchenny umiejscowiony w korytarzu to wcale nie aż tak odosobniony przypadek, jakby się wydawało. Właśnie takie rozwiązania ma większość kawalerek lub małych mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Najczęściej sytuowany jest w małej wnęce lub w narożniku korytarza. Takie rozwiązania znane są również dziś, na przykład w przypadku mieszkania dla jednej osoby lub młodego małżeństwa, które mało czasu poświęca gotowaniu.

Aneks kuchenny umieszczony w niewielkiej strefie najlepiej urządzić, rezygnując z wiszących szafek kuchennych na rzecz niezbędnych półek. Wygodny może być też składany blat, który da się schować w przypadku, gdy nie korzysta się z aneksu. W takich przypadkach ta specyficzna strefa funkcyjna w mieszkaniu wyda się o wiele większa.

Regulamin korzystania z serwisu