Kuchnia w układzie wyspowym

Jak urządzić kuchnię w układzie wyspowym?

Funkcjonalna kuchnia wyposażona w obszerne blaty robocze stanowiące doskonałe miejsce do pracy i pojemne szafki oraz półki do przechowywania, taka, w której można swobodnie się poruszać, a zarazem mieć wszystko w zasięgu ręki, to marzenie każdego domorosłego kucharza. Idealnym rozwiązaniem łączącym wszystkie zalety funkcjonalnej kuchni może być układ wyspowy. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić taką kuchnię.

Wyspa kuchenna to zwykle wolnostojące szafki z osadzonym na górze blatem. Zazwyczaj montowana w dużych kuchniach, jednak taki mebel dopasowany na wymiar, sprawdzi się z powodzeniem i w mniejszych pomieszczeniach. Jej niewątpliwym atutem jest dostęp do blatu z każdej ze stron oraz nieograniczona możliwość wykorzystania jej potencjału – można zamówić mebel wyposażony w szafki i szuflady, taki z wnęką na krzesła, barkiem na alkohole lub z wmontowanym zlewozmywakiem oraz kuchenką. Możliwości jest wiele, a ich wybór zależy od Twoich potrzeb i preferencji oraz od przestrzeni jaką dysponujesz.

Ergonomia w kuchni – jak rozplanować kuchenną zabudowę?

Decydując się na kuchnię w układzie wyspowym warto wziąć pod uwagę zasady kuchennej ergonomii, dzięki którym przygotowywanie posiłku oraz sprzątanie po nim przebiegnie dużo sprawniej. Na czym więc polega zasada kuchennej ergonomii?

Z reguły po powrocie ze sklepu wkładasz zakupione produkty do lodówki, gdy szykujesz posiłek wyjmujesz składniki, ale zanim rozpoczniesz obróbkę cieplną, myjesz je. W związku z tym stale powtarzanym schematem, powstał tak zwany ciąg roboczy (lodówka, zlewozmywak, kuchenka), odzwierciedlający następujące po sobie, cyklicznie powtarzane kuchenne czynności.

Jak podkreśla Jacek Kasprzak, właściciel Salonu Mebli Kuchennych Credo oferującego meble na zamówienieW przypadku kuchni w układzie innym niż jednostronny, według reguł ergonomii kuchennej, prace powinny układać się w tak zwany trójkąt roboczy, natomiast najistotniejsze elementy wyposażenia kuchni czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak powinny stanowić wierzchołki tego trójkąta.

Tak zorganizowana przestrzeń sprawia, że gotowanie jest przyjemnością, a cała uwaga, zamiast na bieganinie, skupia się właśnie na pracach kuchennych. Ponadto dzięki stosowaniu się do zasad ergonomii, działasz niemal intuicyjnie, gdyż wszystko, czego potrzebujesz, masz w zasięgu ręki.

Świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu trójkąt będzie bardziej zwarty, przez co mobilność w kuchni będzie ograniczona do najpotrzebniejszych ruchów, jest instalacja wyspy kuchennej.

Pamiętaj jednak o właściwych pomiarach! Decydując się na wyspę w kuchni, weź przede wszystkim pod uwagę przestrzeń ją otaczającą, w której będziesz mógł swobodnie i bez przeszkód się przemieszczać.

Wyspa kuchenna w salonie z aneksem

W ostatnich latach coraz częściej budowane są domy, w których kuchnia i salon stanowią integralną całość. To rozwiązanie architektoniczne ma wiele zalet – dzięki niemu rodzina nawet podczas gotowania może cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. W takim wnętrzu idealnym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna. Dzięki jej zastosowaniu, kuchnia zachowa swoją odrębność, jednocześnie zaś mieszkanie nie utraci swojego otwartego układu. Podczas pracy w tak zaaranżowanej kuchni można mieć swobodny kontakt z domownikami lub gośćmi, przebywającymi w salonie. Wyspa w tym przypadku to zarówno dodatkowe szafki i półki oraz blaty robocze, ale też doskonałe miejsce  na wypicie porannej kawy czy zjedzenie śniadania. Sposób, w jaki zorganizujesz kuchnię zależy w dużej mierze od przestrzeni, jaką dysponujesz oraz od Twoich potrzeb – wyspa będąca zarazem stołem sprawdzi się świetnie we wnętrzu, w którym nie wydzielono osobnej jadalni. Doskonałym pomysłem jest także półwysep, który powstaje z połączenia wyspy z jedną ze ścian.

Wyspa jako serce kuchni

Jeśli dysponujesz większą powierzchnią, warto rozważyć montaż wyspy kuchennej z zainstalowanym zlewozmywakiem oraz z płytą grzejną. Dzięki temu, miejsca wzdłuż ścian można z powodzeniem zagospodarować na ciąg blatów roboczych i szereg szafek. Decydując się na umieszczenie w wyspie zlewozmywaka, należy pamiętać o konieczności doprowadzenia rur i odpływów. Z kolei zaś, jeśli w wyspie ma znajdować się kuchenka, należy wziąć pod uwagę zakup okapu wyspowego.

Poszukując idealnego rozwiązania, zastanów się przede wszystkim, jakie funkcje ma spełniać wyspa kuchenna. Jeśli nie dysponujesz dużą liczbą szafek i pojemnych szuflad do przechowywania, wybierz mebel, który będzie w nie wyposażony. Jeśli zaś nie chcesz umieszczać w kuchni dodatkowego mebla w postaci stołu, rozważ wybór wyspy, która będzie mogła go zastąpić. Tak zaprojektowane wyspy wyposażone są w specjalną wnękę, w którą z powodzeniem wsuniesz krzesła lub hokery. Dzięki temu funkcjonalnemu rozwiązaniu będziesz mógł zaoszczędzić cenne miejsce.

Obecność wyspy, zarówno w mniejszej, jak i większej kuchni nie może zaburzać jej funkcjonalności. W tym celu należy obliczyć wymagane odległości, by móc zachować zasadę wspomnianego wcześniej trójkąta roboczego. Optymalna odległość wyspy od szeregu szafek to ok. 120 cm. Taki dystans pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy ciągiem szafek a wyspą i usprawni komunikację, jeśli gotujesz w towarzystwie.

Regulamin korzystania z serwisu