Jak wybrać oświetlenie do kuchni?

Zanim zdecydujemy się na wybrany rodzaj oświetlenia do kuchni powinniśmy zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami, które sprawdzą się w danej przestrzeni. Światło powinno docierać do każdego zakamarka w kuchni, natomiast na przestrzeniach roboczych, czyli na kuchence, blacie i w zlewie musi rozchodzić się równomiernie. W przeciwnym wypadku może dojść do wypadku przy pracy.

Oświetlenie centralne w kuchni

Kuchnia przede wszystkim pełni funkcję roboczą, dlatego oświetlenie musi być jak najbardziej dokładne i funkcjonalnie rozmieszczone. Zazwyczaj centralnym punktem oświetlenia jest lampa. Jej wielkość i rozmiar oprawy powinny być dostosowane do metrażu kuchni. Natomiast design do aranżacji całego wnętrza. W kuchniach urządzonych w stylach klasycznych najlepiej sprawdzają się proste, wiszące oprawy. Według ekspertów, najlepsze dla kuchni jest tak zwane światło ciepłe ze względu na łagodne działanie na oczy, które nie powoduje ich zmęczenia. Najpopularniejsze oprawy są matowe, czarne i białe z tego względu, że dużą popularnością cieszą się kuchnie w odcieniach szarości.

Zamiast lampy wiszącej

Nowoczesne aranżacje często rezygnują z jednej, dużej wiszącej lampy na rzecz zgrabnego plafonu. Są one produkowane zarówno w oryginalnych projektach designerskich, jak i stylach minimalistycznych. Najlepiej sprawdzają się w niskich sufitach i sufitach podwieszanych. Można także zamienić oświetlenie główne na lampy stropowe. Będą one delikatnym urozmaiceniem aranżacji. Dają punktowe światło, dzięki czemu można je zamontować wzdłuż przestrzeni roboczej. Blat powinien być oświetlony równomiernie. Bardzo dobrze sprawdzają się także lampki halogenowe wieszane pod szafkami wiszącymi.

Oświetlenia boczne i dodatkowe

W wielu kuchniach o większym metrażu centralne oświetlenie może być zbyt słabe lub niewystarczające, ponieważ jego światło nie dotrze do blatów kuchennych. Dlatego warto zatroszczyć się o dodatkowe oświetlenie do przestrzeni roboczych. Reflektory zawieszone na ścianach pozwalają skierować strumień światła tam, gdzie chcemy, dzięki czemu możliwe jest dodanie światła w najciemniejsze zakątki kuchni. Oświetlenie wybranego miejsca można także uzyskać za pomocą kinkietów. Specjalista ze sklepu internetowego Światło i Styl dodaje:

Ciekawym i nietypowym pomysłem na rozplanowanie światła do kuchni jest instalacja oświetlenia szynowego. Można je zamontować w dowolnym miejscu na wybranej przez siebie długości. Dzięki temu jest możliwość przesuwania lamp i zmiany kąta oświetlenia.

Regulamin korzystania z serwisu