aranzacja kuchni w ksztalcie litery l meble kuchenne

Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnia w kształcie litery L sprawdzi się zarówno w przypadku niewielkich, zamkniętych kuchni, jak i tych większych, otwartych na salon. Jest to jedno z najbardziej ergonomicznych rozwiązań, choć w przypadku aranżowania kuchni tego typu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery L, aby była jak najbardziej funkcjonalna? Podpowiadamy!

Kształt litery L jest jedynym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o zabudowę kuchni. Nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne, pasujące do niemal każdego domu lub mieszkania.

Ergonomiczne miejsce pracy w niewielkiej kuchni

Miłośnicy gotowania spędzają w kuchni znaczną część swojego dnia. Dlatego ważne jest, aby zaprojektować to pomieszczenie w taki sposób, by było maksymalnie ergonomiczne i wygodne. Wiele zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia, jednak nawet bardzo wąską i długą kuchnię można zaaranżować w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Kierując się zasadami ergonomii kuchnię w kształcie litery L należy zaprojektować w taki sposób, by stworzyć tak zwany trójkąt roboczy. Na każdym wierzchołku trójkąta powinny znaleźć się kolejno: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Dzięki temu odległości pokonywane w kuchni niezbędne do przygotowania posiłków będą możliwie najkrótsze. W przypadku kuchni w „L-kę” najbardziej optymalne będzie umieszczenie lodówki i zlewozmywaka w dłuższej części, a kuchenki w krótszej. Co z pozostałymi sprzętami i naczyniami? W pobliżu lodówki warto zorganizować spiżarnię na produkty suche i niewymagające przechowywania w warunkach chłodniczych. W dalszej kolejności warto znaleźć miejsce na zastawę stołową. Obok zlewozmywaka powinna znaleźć się suszarka na naczynia i śmietnik. Następnie – blat roboczy wraz z nożami, deskami do krojenia, przyprawami. W strefie gotowania w pobliżu kuchenki – patelnie, garnki.

Duża kuchnia otwarta na salon

Oczywiście w przypadku większych pomieszczeń, a także kuchni otwartych na salon możliwości jest znacznie więcej. W tym przypadku krótszy bok litery L można przeznaczyć na wyspę kuchenną lub blat roboczy służący na przykład do serwowania posiłków lub drinków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić przy nim wysokie krzesła barowe, dzięki czemu goście będą mogli usiąść i porozmawiać w czasie, kiedy my będziemy przygotowywać posiłek.

W przypadku większych lub bardziej kwadratowych kuchni w miejscu, w którym nie ma szafek można utworzyć kącik jadalny ze stołem lub opuszczanym blatem i krzesłami. Jednak niezależnie od tego czy kuchnia jest niewielka, czy zdecydowanie większa dobrze jest maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – także narożniki. Sprawdzą się tutaj meble robione na wymiar, na przykład od Meble Kulenty. Szafki umieszczone w rogu będą dostatecznie głębokie do przechowywania produktów lub naczyń, których nie używamy na co dzień. Wykorzystać można również nowoczesne rozwiązania, dzięki którym sięganie w głąb nie będzie konieczne. Nie warto pomijać tego elementu: zaaranżowanie narożnika sprawi, że kuchnia w kształcie litery L stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna.

Rodzaje oraz umiejscowienie szafek i szuflad

W zależności od własnych preferencji oraz rodzaju pomieszczenia kuchnię w kształcie litery L można zaaranżować na dwa sposoby. W pierwszym ciąg szafek lub szuflad znajduje się na dole, tworząc jednocześnie blaty robocze. Na górze znajduje się drugi ciąg szafek, służących do przechowywania. Lodówka lub słupek z piekarnikiem i mikrofalówką umieszczone zostają wówczas na skraju. W przypadku, kiedy w kuchni znajduje się okno można zdecydować się na niskie szafki tworzące jeden ciąg. Wysoka zabudowa obejmie wówczas lodówkę i/lub piekarnik oraz dodatkowe szafki do przechowywania. W obydwu przypadkach w ciągu niskiej zabudowy należy umieścić zlewozmywak i kuchenkę, a także zachować wystarczająco dużo miejsca na blaty robocze.

W przypadku kuchni otwartej na salon lepiej zdecydować się na sprzęty AGD do zabudowy – nie będą wówczas zaburzać harmonii całego pomieszczenia. W kuchniach zamkniętych z powodzeniem można wybrać obydwa rozwiązania: zarówno urządzenia do zabudowy, jak i wolnostojące.

Odległości pomiędzy sprzętami i długość blatów roboczych

Może się okazać, że w niewielkiej kuchni będziemy mieli ograniczone możliwości. Warto jednak pamiętać i w miarę możliwości wziąć pod uwagę optymalne odległości pomiędzy sprzętami, a także minimalne długości blatów roboczych. W idealnym trójkącie roboczym odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinna wynosić 120-210 cm, pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką minimum 90 cm w małych pomieszczeniach, a najlepiej 120-210 cm. Między lodówką a kuchenką powinno być 120-270 cm odległości.

W przypadku blatów roboczych główny powinien posiadać przynajmniej 80 cm długości. Najlepiej, jeśli znajdzie się pomiędzy zlewem a kuchenką. Dodatkowo przydadzą się blaty pomocnicze pomiędzy lodówką i zlewem oraz drugi blat po drugiej stronie kuchenki. Obydwa powinny mieć przynajmniej 30-40 cm długości – dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie znacznie łatwiejsze.

Regulamin korzystania z serwisu