Meble na wymiar mala kuchnia

Jak zaaranżować małą kuchnię, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał?

Czy planujesz kupno lub remont mieszkania i zastanawiasz się, jak umeblować kuchnię, która jest tak mała? Nie upadaj na duchu. Nawet niewielką przestrzeń kuchenną możesz urządzić w taki sposób, że będzie Ci wygodnie w niej zmywać, gotować i jeść. Nie mówiąc już o tym, że będzie w niej ładnie. Kluczem do sukcesu jest dobra aranżacja oraz meble robione na wymiar.

Potencjał przestrzeni

Jeżeli Twoja kuchnia nie należy do dużych, ale nie jest też mikroskopijna, pomyśl o ustawieniu mebli w układzie dwurzędowym (po jednej i po drugiej stronie). Wnętrze wygląda ładnie i lekko, a przy tym jest funkcjonalne. Jednak gdy pomieszczenie jest małe, ustaw meble na planie litery „L”. Zmieścisz wówczas lodówkę, kuchenkę, zlew, szafki oraz blaty robocze. A może nawet i zmywarkę.

Największym wyzwaniem jest kuchnia w rozmiarze XS, gdzie jedyną opcją jest umieszczenie całego wyposażenia po jednej stronie. Pamiętaj, by ciąg: lodówka – zlewozmywak – płyta grzewcza „poprzerywać” blatami roboczymi. Musisz mieć miejsce, aby odłożyć garnek z ugotowaną zupą albo położyć rzeczy wyjęte z lodówki.

W niewielkiej kuchni zbawiennym rozwiązaniem są meble na wymiar, np. z Luk-Net z Chorzowa. Pozwalają maksymalnie wykorzystać każdy centymetr cennej przestrzeni. Co więcej, możesz pogrymasić jeśli chodzi o kolorystykę i użyte materiały.

Potencjał funkcjonalności

Na co zwrócić uwagę, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej kuchni? M.in. na blaty robocze: za wygodną uznaje się kuchnię zaopatrzoną w 2 metry blatów roboczych. A co, jeśli nie da się tego wygospodarować?

Wówczas trzeba wziąć się na sposób. Zamawiając kuchenne meble na wymiar, możesz poprosić o blaty ukryte w szafce, które wyciągasz wtedy, gdy kroisz, miksujesz, robisz kanapki. Lecz kiedy nie działasz intensywnie, chowasz blat i masz więcej wolnego miejsca. Albo zamów blaty montowane „na stałe”, ale węższe niż zazwyczaj. Opcji jest dużo, a pomocą służą projektanci wnętrz.

Zwróć też uwagę, że gdy szafki stoją na ziemi, opcja „z półkami” jest najmniej wygodna. Dlaczego? Ponieważ musisz kucnąć, aby cokolwiek z nich wyjąć. Tymczasem istnieją alternatywne systemy podawcze, np. wysuwane szuflady, zaopatrzone w „hamulec”, który sprawia, że szuflada zamyka się łagodnie, bez trzaskania.

Jeśli jesteś estetą, zastanów się nad kolorystyką. Bo jedna sprawa, to kolory, które Ci się podobają. A druga, to kwestia plam i śladów po tłustych palcach. Im wystrój kuchni jest ciemniejszy, tym zabrudzenia są bardziej widoczne. Im jaśniej, tym – optycznie – czyściej.

Regulamin korzystania z serwisu