Jak zaaranzowac okno w kuchni

Jak zaaranżować okno w kuchni?

Aranżacja kuchennego okna to nie lada wyzwanie dla urządzającego wnętrze. Kuchnia jest miejsce, gdzie domownicy spędzają sporo czasu. Sposób, w jaki będzie urządzona, na pewno wpłynie na to, jak będą się oni w niej czuli. Spośród wszystkich dostępnych opcji wystroju okna kuchennego najlepiej wybrać taki, który zostanie stylowo dopasowany do reszty sprzętów. W jaki sposób zaaranżować kuchenne okno?

Spójność stylistyczna z całym wystrojem kuchni

Planując ozdabianie otworu okiennego, najlepiej nawiązać do stylistyki całej kuchni. W nowoczesnych aranżacjach często okno nie jest niczym przysłonięte. Takie rozwiązanie wpuszcza do pomieszczenia trochę przestrzeni z zewnątrz. Nie zawsze jednak możliwe jest całkowite odsłonięcie widoku, zwłaszcza w przypadku okna południowego lub usytuowanego naprzeciwko okien sąsiada.

Do nowoczesnego stylu kuchni na pewno nie pasują koronkowe firanki. Za to do wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym – jak najbardziej. W tego rodzaju pomieszczenia świetnie wkomponują się również ręcznie robione, szydełkowe zazdroski. Klasyczne wnętrze urozmaicą kwieciste lub gładkie zasłony i firanki. Planując jednak tego typu ozdobę okna, trzeb wybierać tkaniny, które łatwo się pierze, ponieważ to właśnie w kuchni jest najwięcej okazji do ich zabrudzenia.

Kupując zasłony i firanki w dobrych sklepach, takich jak Dom Firan, warto przy okazji dowiedzieć się o sposobie konserwacji danej tkaniny. Nie trzeba dodatkowo brać na siebie obowiązku specjalnego prania czy skomplikowanego prasowania zasłon kuchennych.

Żaluzje i rolety

Przy urządzaniu kuchni wraz z jej oknem warto zastanowić się nad wygodnymi żaluzjami czy roletami. Zwłaszcza te ostanie zdobywają szturmem współczesne kuchnie. Zajmują one niewielką ilość miejsca, co jest istotne w przypadku małego pomieszczenia. Przy tym spełniają oczekiwania związane z zasłanianiem okna. Charakter i wzór tkaniny wybierany jest zgodnie z obraną stylistyką wnętrza. Rolety, tak samo jak żaluzje harmonijkowe, bez trudu można odświeżyć i uprać.

Czego wystrzegać się w kuchennym oknie?

Wystrój okna kuchennego nie może być zbytnio przeładowany. Szczególnie niepolecane są misternie upięte i bogato drapowane firanki i zasłony. Okno w kuchni powinno się łatwo otwierać i zamykać, bo zazwyczaj robi się to kilka razy dziennie. Dlatego też nie jest wskazane trzymanie zbyt wielu doniczek z kwiatami na kuchennym parapecie. Na niektóre gatunki roślin źle wpływają zapachy gotowanych potraw zmieszane z parą wodną. Natomiast ciekawym akcentem kuchennego okna może być niewielka doniczka z ziołami. W tym wypadku trzeba jednak zachować złoty środek.

Regulamin korzystania z serwisu