Jaką fototapetę wybrać do kuchni?

Kuchnia już dawno temu przestała być wstydliwie skrywanym w głębi mieszkania pomieszczeniem klasyfikowanym często jako „robocze”. Współcześnie to właśnie w tym wnętrzu coraz chętniej spędzają czas nie tylko domownicy, ale także ich goście. Warto więc zadbać o to, by była to przestrzeń zaaranżowana zarówno funkcjonalnie, jak i stylowo. W osiągnięciu tego zamierzenia pomoże nam choćby odpowiednio dobrana fototapeta.

 

„Ale jak to: fototapeta? W kuchni?!”. Trzeba przyznać, że pełne zdziwienia reakcje na ten pomysł nie należą do rzadkich. W końcu kuchnia to miejsce, w którym łatwo o zachlapanie ścian np. brudzącymi sosami, gorącym tłuszczem lub wodą. Gotowanie sprzyja także gwałtownym zmianom temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Tymczasem fototapety potrafią być kojarzone jako wydrukowane na lepszej jakości papierze zdjęcia naklejane na ściany.

Materiał do zadań specjalnych

I rzeczywiście, fototapety papierowe czy nawet te wzbogacane domieszką lateksu z powyższych względów do kuchni się raczej nie nadają. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją jeszcze fototapety winylowe, cechujące się znacznie lepszymi parametrami. Są odporne nie tylko na wilgoć, wodę i tłuszcz, ale nawet na ogień. Niestraszne też im ewentualne plamy, które bez ryzyka uszkodzenia ozdoby można z łatwością usunąć przy użyciu ściereczki lub gąbki i łagodnego detergentu.

Fototapety z tzw. płaskiego winylu zniosą nawet szorowanie – wymagają jednak położenia na idealnie płaskich ścianach. Winyl spieniony z kolei skutecznie zamaskuje możliwe rysy i inne niedoskonałości podłoża, nie będzie jednak aż tak wytrzymały w kwestii potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Nieco lepszym wyborem do kuchni będzie więc pierwszy wariant fototapet winylowych.

Zamiast glazury

Aby dodatkowo zabezpieczyć wysokiej jakości zadruk przed czynnikami zewnętrznymi, można fototapetę kuchenną dodatkowo zalaminować albo wręcz umieścić za szklaną taflą. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi tradycyjne płytki w przestrzeni między blatem roboczym a podwieszanymi szafkami. Warto przy tym wspomnieć, że koszt glazury i jej ułożenia, jak również związany z tym ogrom pracy do wykonania, są nieporównanie większe niż w przypadku montażu fototapety i ewentualnej wymiany jej na nową w późniejszym okresie. Dlatego więc nawet w opcji bez szyby fototapeta wciąż pozostaje tu godną uwagi alternatywą.

Wybór wzoru

Mając wiedzę na temat zagadnień technicznych, możemy przystąpić do zastanawiania się nad idealnym motywem, który ozdobi naszą kuchnię. Do wyboru mamy zaś setki, jeżeli nie tysiące gotowych wzorów, o czym świadczy chociażby oferta sklepu internetowego TanieFototapety.eu. Strzałem w dziesiątkę prawie zawsze okazują się wizerunki smakowitych potraw, owoców, warzyw albo innych produktów spożywczych (np. ziarenek kawy). Nic nie stoi też jednak na przeszkodzie, by zainstalować w kuchni „dodatkowe okno”, czyli piękny widok na górską łąkę lub panoramę wielkiego miasta, a także optycznie poprawić proporcje pomieszczenia dzięki fototapecie, która stworzy w nim iluzję głębi.

Regulamin korzystania z serwisu