kuchnia

Jakie przesłony i dekoracje wybrać do kuchni?

Na wystrój wnętrza oraz wrażenie, jakie wywiera ono na osobach, które w nim przebywają, składa się wiele elementów, które powinny dobrze ze sobą współgrać. Jednym z najważniejszych obszarów przesadzających o efekcie końcowym są dekoracje okienne. Stanowią one ozdobę pomieszczenia oraz wpływają na to, jak naturalne światło słoneczne będzie się po nim rozchodziło. Dla charakteru wnętrza szczególne znaczenie mają przesłony użyte w kuchni.

O czym trzeba pamiętać projektując dekorację okna kuchennego?

Dekoracja okienna powinna łączyć w sobie walory estetyczne z dużą funkcjonalnością, jednak w przypadku okien kuchennych ten mariaż ma szczególne znaczenie. Kuchnia to pomieszczenie, w którym wykonujemy wiele czynności wymagających dobrego oświetlenia – nikt nie chciałby przeoczyć zacieków na wyjętych ze zmywarki naczyniach albo nie zauważyć plamek pleśni na kupionych owocach. Użyte przesłony muszą więc pozwalać na wpuszczanie do środka sporej ilości promieni słonecznych. Liczyć się będzie również to, czy łatwo można je będzie utrzymywać w czystości, ponieważ w intensywnie wykorzystywanej kuchni pojawiają się duże ilości pary, często w powietrzu unoszą się drobinki używanego do smażenia oleju czy wręcz dymu będącego efektem kulinarnych wpadek, które mogą zdarzyć się nawet najlepszej gospodyni czy kucharzowi. Nie można też zapominać o tym, że dekoracje powinny być dopasowane do stylu, w jakim jest urządzone pomieszczenie zarówno pod względem swego charakteru, jak i użytych barw – wyjaśnia przedstawiciela firmy Szyte Wnętrza, specjalizującej się w przygotowaniu dekoracji okiennych oraz tekstyliów domowych.

Kwestii, na które trzeba zwrócić baczną uwagę, zastanawiając się nad rodzajem dekoracji okiennych idealnych do kuchni, jest jednak o wiele więcej. Jedną z najważniejszych jest usytuowanie pomieszczenia i to, jak bardzo jest ono nasłonecznione. W kuchniach położonych od północy nie trzeba obawiać się zwykle letnich upałów, jednak w tych, które znajdują się od strony południowej lub południowo-zachodniej nadmierne nagrzewanie się wnętrza może się okazać poważnym problemem, a sprawa przynajmniej częściowego zaciemnienia pomieszczenia stanie się kluczowa.

Kolejną obszarem wymagającym uwagi jest wielkość okien oraz ich rozmieszczenie. Jeśli okna znajdują się nad blatem kuchennym, co jest nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne, użyte przesłony okienne muszą mieć odpowiednio dobraną długość – chodzi tu nie tylko o to, by nie dotykały samego blatu, ale też dawały możliwość łatwego odsłaniania, zasłaniania i zmiany swojej pozycji. Podobnie będzie w przypadku okien, pod którymi ustawiono kuchenny stół czy inne elementy zabudowy. W oknach znajdujących się w ścianach, które nie są w ten sposób wykorzystywane, długość użytych dekoracji będzie miała znaczenie wyłącznie, jeżeli chodzi o wygląd całości i to jak będą się one komponować z pozostałymi częściami wyposażenia wnętrza.

Dobór odpowiednich dekoracji okiennych powinien zapewniać wygodne zasłanianie i odsłanianie kuchennego okna w razie potrzeby. Będzie to ważne nie tylko tam, gdzie problemem jest bezpośrednie wystawienie na działanie słońca, ale również w pomieszczeniach, których okna wychodzą na znajdujący się tuż obok chodnik lub ulicę, a wnętrze jest dobrze widoczne spoza budynku. Możliwość sprawnego zasłaniania okna będzie równie istotna tam, gdzie do kuchni zaglądają wścibscy sąsiedzi.

Rodzaje dekoracji okiennych, które mogą sprawdzić się w kuchni

Choć wszystkie cechy dekoracji okiennych związane z ich funkcjonalnością są bardzo ważne, to nie powinny przesłaniać kwestii dotyczących wyglądu. Rodzaj użytej przesłony musi pasować do stylu, w jakim zaprojektowano wnętrze, jednak będzie to głównie dotyczyło kolorystyki i wykorzystywanego materiału, a w nieco mniejszym stopniu ich typu. Wynika to z tego, że niemal każdą dekorację okienną można zaprojektować tak, aby wyglądała bardziej nowocześnie albo klasycznie. Abstrahując od charakterystyki użytych tkanin tradycyjne połączenie zasłon i firanek można upiąć tak, by pasowało do wnętrza rustykalnego lub świetnie komponowało się ze stylem industrialnym. Także kojarzone zwykle z wnętrzami urządzonymi według najnowszych trendów rolety rzymskie do kuchni można bez problemu wprowadzić zarówno do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu angielskim, jak i do kuchni minimalistycznej.

Jeśli chodzi o możliwości doboru konkretnego rozwiązania do charakteru wnętrza, to najszersze pole do popisu pozostawiają nam klasyczne zasłony i firanki. Można je połączyć z karniszem utrzymanym w dowolnej stylistyce, a także upiąć według uznania. Nic nie stoi też na przeszkodzie by w aranżacji tego typu wykorzystać różne elementy dodatkowe – haki do przytrzymywania zasłon lub atrakcyjnie wyglądający sznur. Przy stylizacjach klasycznych dobrym pomysłem może być zastosowanie lambrekinu, który świetnie wypada zarówno w połączeniu z zasłonami, jak i samą firanką, a także w tradycyjnym i bardzo urokliwym zestawieniu z zazdrostkami.

W przypadku dobrze sprawdzających się w kuchni rolet rzymskich uzyskany efekt zależy przede wszystkim od doboru materiału – koloru, faktury i grubości. W roletach tego rodzaju można jednak zastosować dodatkowe elementy dekoracyjne od naszytych taśm po różne inkrustacje – nie na każdym materiale da się je jednak właściwie zamocować. Wygląd rolet rzymskich zależy także od sposobu montażu. Choć zwykle są one zakładane nieco powyżej wnęki okiennej ciekawe efekty, zwłaszcza w bardziej nowoczesnych wnętrzach można uzyskać, umieszczając je tak, jak zasłony tuż pod sufitem. Ich stale rozwinięta część będzie wówczas stanowiła dodatkową ozdobę wnętrza – w zależności od koloru materiału i szerokości okna przyczyniając się do zmiany jego optycznych proporcji.

Często stosowanym rozwiązaniem jest użycie klasycznych rolet zwijanych. Samodzielnie będą one jednak wyglądały dobrze tylko w aranżacjach nowoczesnych. W innych wnętrzach warto rozważyć połączenie ich z firankami i zasłonami na zamówienie lub tylko jednym z tych elementów. Jeżeli chodzi o ozdoby okienne, które użyte samodzielnie sprawdzą się w każdej stylistyce, to najlepszym rozwiązaniem będą popularne żaluzje drewniane lub metalowe. Dają one możliwość płynnej regulacji stopnia zaciemnienia i łatwo je utrzymać w czystości oraz podnosić w razie potrzeby.

Warto pamiętać, że w przypadku kuchni otwartej użyta przesłona powinna pasować nie tylko do znajdujących się najbliżej szafek kuchennych, ale także do wystroju pomieszczenia, z którym jest połączona – jadalni czy pokoju dziennego. Nie znaczy to jednak, że musi być tego samego rodzaju co dekoracje pozostałych okien. Zależy to od wielu elementów, m.in. od tego, jak mocno wystrój wnętrza akcentuje podział na określone strefy funkcjonalne i w jakiej odległości od siebie znajdują się sąsiadujące ze sobą okna.

Regulamin korzystania z serwisu