Tapeta w kuchni

Jakie tapety sprawdzą się w kuchni?

Oczekiwania wobec tapet do kuchni są bardzo wyśrubowane. Muszą być estetyczne, odporne na działanie wilgoci i wody, łatwe w utrzymaniu czystości i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Z artykułu dowiesz się, jaki typ tapet spełnia wszystkie wymienione wymagania.

Jeszcze niedawno tapety do kuchni były traktowane z lekką rezerwą – użytkownicy nie mieli zaufania do ich trwałości. Obecnie są powszechnie stosowane jako alternatywa dla farb, a nawet płytek ceramicznych. 

Jakie rodzaje tapet są najlepsze do kuchni?

Z oczywistych powodów ryzykownym rozwiązaniem jest użycie w kuchni tapet papierowych. Przemawia za nimi atrakcyjna cena i ciekawe wzornictwo, natomiast dyskwalifikujący jest brak odporności na wilgoć. Można ich użyć w przestronnej kuchni, z dala od stref przygotowywania posiłków czy zlewu. Należy też unikać montażu papierowej tapety w sąsiedztwie stołu w jadalni. 

Skoro nie papier, to jaki materiał tapety będzie najlepszy do kuchni? Specjalista reprezentujący sklep z tapetami Kraina Barw wskazuje na dwa rodzaje tapet: – Jeżeli poszukujemy materiału łatwego w utrzymaniu czystości, odpornego na środki chemiczne, tłuszcz, zalewanie wodą i na uszkodzenia mechaniczne, to bez wątpienia będzie to winyl. Jednak równie dobrym materiałem jest włókno szklane. Wykonane z niego tapety są niezwykle mocne, nie ulegają degradacji przez całe dekady i bardzo dobrze nadają się do malowania. Zaletą tapet winylowych i z włókna szklanego są też wysokie walory estetyczne: pierwsze odznaczają się bogatym wzornictwem, a drugie bardzo interesującymi fakturami.

Gładkie tapety winylowe są tak odporne na czynniki środowiskowe i na tyle odporne na zmywanie, że można je z powodzeniem stosować nawet w przestrzeni pomiędzy blatami roboczymi i górnym rzędem szafek kuchennych. Z kolei gruba winylowa tapeta flizelinowa ma zazwyczaj nie tylko intrygującą, przyjemną w dotyku fakturę, ale też odznacza się dobrymi właściwościami dźwiękochłonnymi.

Tapety z włókna szklanego nadają się do naklejania na zniszczone ściany: dobrze ukrywają niedoskonałości powierzchni i wzmacniają tynki gipsowe. To tapety, które nie mają sobie równych pod względem trwałości – są odporne nawet na ogień. Wyróżniają je też faktura, która imituje splot płócienny lub matę z grubej przędzy (splot workowy). Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to możemy bezpiecznie tapetę z włókna szklanego potraktować jako zbrojenie tynku i pokryć gładzią gipsową.

Czy fototapeta będzie dobra na ścianę w kuchni?

Jednym z najbardziej kreatywnych propozycji jest wykończenie ścian w kuchni fototapetą. Oczywiście do najpopularniejszych motywów graficznych należą obrazy jedzenia: kawa, przyprawy, słodycze czy pieczywo. Jednak równie dobrze fototapeta do kuchni może przedstawiać naturalnej wielkości wnętrze spiżarni, piwniczki z winem czy panoramę ulicy z wystawionymi na chodnikach stolikami kafejek. Nie mniej popularne są wzory geometryczne, które doskonale prezentują się w minimalistycznych, nowocześnie wyposażonych kuchniach. Zderzenie soczystych barw i mocnego wzoru tapety ze stonowanym kolorem frontów mebli kuchennych może stworzyć naprawdę spektakularny efekt. 

Fototapeta jest też idealnym rozwiązaniem dla osób kreatywnych, które chcą samodzielnie zaprojektować fototapetę. Istnieje możliwość zreprodukowania dowolnej fotografii i przygotowania jej do naklejenia w formie tapety.

Tapety na kuchennych meblach

Tapety można użyć nie tylko do naklejenia na ścianę, ale także na fronty meblowe w kuchni. Może to być doskonały sposób na odnowienie mebli i odświeżenie wyglądu kuchni. Do naklejania na płyty meblowe najlepiej nadają się samoprzylepne tapety PCV. Ich użycie nie wymaga nanoszenia kleju ani na podłoże, ani na tapetę. Syntetyczny materiał można wielokrotnie przyklejać i odklejać, aby skorygować jego położenie. Warunkiem estetycznego wyglądu tapety jest staranne wyrównanie podłoża i odpowietrzenie tapety. Powierzchnie przeznaczone pod tapetowanie należy odtłuścić i odpylić, a w razie potrzeby także przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. 

Tapet można użyć również do dekoracji i renowacji drzwi kuchennych. Tapetowanie daje interesujące efekty dekoracyjne na wszystkich typach drzwi, pod warunkiem, że są wykonane z gładkiego materiału, pozbawionego wypukłości i frezowanych wgłębień.

Regulamin korzystania z serwisu