Kuchnie kaflowe. Przykłady aranżacyjne

Kuchnie kaflowe podobnie jak piece kaflowe i kominki są ponadczasowe. Niegdyś zdobiące i służące naszym przodkom w pałacach i zamkach przeniosły się do dworków, kamienic czynszowych i domów. Współcześnie – na chwilę zapomniane, zastąpione przez kuchnie gazowe i elektryczne – wracają. Dziś na nowo odkrywamy czar i piękno kuchni kaflowych i cieszymy się z ich praktycznego charakteru.

Kuchnie kaflowe – nowoczesność w połączeniu z tradycją

XXI wiek niesie ze sobą nowe technologie i odpowiedzi. Szczęśliwie w gąszczu technicznych nowinek nie zapominamy o tym, co było i powracamy do tradycyjnych i dobrych rozwiązań. Jednym z nich są kuchnie kaflowe, które w zależności od aranżacji doskonale wpiszą się zarówno we wnętrzach domów urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

O estetyce i charakterze kuchni decydują przede wszystkim kafle. To od nich zależy, jak będzie się ona prezentowała i jaką atmosferę stworzy. A jeśli kafle, to tylko rzemieślniczo wytworzone.

Ręcznie tworzone kafle do kuchni z duszą

Produkty, które nie powstają taśmowo i dzięki pracy maszyn, ale ludzkich rąk, wyróżnia unikatowy i niepowtarzalny wygląd. W przypadku kafli jest coś więcej. Wypalane wedle starych metod w małych rodzinnych firmach, w których tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i trwa, sprawiają, że kuchnia nie tylko przyciąga spojrzenia i cieszy swoim pięknym wyglądem, ale wpływa na klimat w całym domu. Można powiedzieć, że tak jak palenisko i popielnik stanowią serce kuchni, tak kafle tworzą jej duszę.

Kafle ceramiczne na zamówienie

Decydując się na kuchnię kaflową, możemy wybierać spośród wielu różnych rodzajów, wzorów i kolorów kafli.

Możliwości jest wiele, metoda rzemieślnicza pozwala bowiem na produkcję dowolnej ilości produktu. To samo tyczy się jego formy. Kafle do kuchni mogą być zarówno małe i średnie, jak i wielkoformatowe. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas ważne i jakie są nasze potrzeby. Nie ma przeszkód, aby tradycyjne metody wypalania kafli łączyć z nowoczesnymi pomysłami na aranżacje kuchni – podpowiada nasza rozmówczyni z Kaflarni Grochowski, która już od ponad 125 lat dostarcza najwyższej jakości kafli rzemieślniczych.

Przykładowe aranżacje kuchni kaflowych

Dzięki możliwościom, jakie dają nam współcześnie produkowane rzemieślnicze kafle ceramiczne, nasza kuchnia może być dokładnie taka, jaką chcemy.

Jeśli zależy nam na tym, aby wpisała się w tradycyjny wystrój naszego domu, wówczas warto postawić na kafle z elementami malowanymi.

W naszej kaflarni proponujemy gotowe wzory do wyboru, jak i wykonujemy projekty malowideł na indywidualne zamówienie. W sytuacjach zaś, w których nasza wizja nie jest dookreślona, nasi artyści – specjaliści od zdobienia kafli służą radą i pomocą. Wspólnie możemy stworzyć wymarzoną kuchnię – dodaje nasza rozmówczyni.  

W klasycznych wnętrzach doskonale sprawdzą się również kuchnie pokryte kaflami reliefowymi. W przypadku zdobiących kafle płaskorzeźb jest podobnie jak z nanoszonymi na nie malowidłami. Ich tematykę możemy wybrać lub zaprojektować sami.

Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią także kafle ażurowe. Mogą one stworzyć niepowtarzalny element ozdobny, który wpisze się tak w tradycyjnie urządzoną kuchnię, jak i w bardziej nowoczesną.

Ostatnio renesans przeżywają kafle fazowane, które tak wielu z nas przywodzą na myśl piękne przedwojenne piece i kaflowe obudowy żeliwnych kuchni. Białe lub kremowe kafle z fazą pięknie będą się prezentowały w kuchni klasycznej i modernistycznej.

Jeśli z kolei zależy nam na nowoczesnym wyglądzie, wtedy warto wybrać kafle gładkie, proste i o geometrycznych kształtach. Dzięki dostępności różnych ich rozmiarów i kolorów liczba możliwych aranżacji jest ogromna.

Regulamin korzystania z serwisu