fototapeta

Najważniejsze kryteria wyboru fototapety

Fototapety są inaczej nazywane wielkoformatowym wydrukiem fotograficznym. Cieszą się one niesłabnącą popularnością, przede wszystkim dzięki temu, że przedstawiają całkowicie realistyczne obrazy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów tapet- od przedstawiających nadmorskie krajobrazy, po baśniowe lub surrealistyczne fantazje. Największym problemem jest to, jaką fototapetę wybrać do danego pomieszczenia. Podpowiadamy więc, jakie są najważniejsze kryteria doboru.

Typ fototapety w zależności od jej przeznaczenia

Jak wiadomo, każde pomieszczenie w domu charakteryzuje się innymi warunkami i atmosferą. Warto więc zastanowić się nad tym, jaką fototapetę wybrać, aby nie sprawiała prostu się nie zniszczyła oraz nie szpeciła wnętrza. Jak tłumaczą fachowcy z firmy Kraina Barw: ,,Jeśli pragniemy mieć fototapetę w łazience, gdzie zazwyczaj panuje wysoka temperatura i wilgotność, warto zainwestować w tworzywo trwałe i wodoodporne. Świetnym przykładem jest tapeta winylowa na podkładzie flizelinowym, która dodatkowo może być pokryta laminatem’’. Warto wspomnieć, że flizelina jest materiałem dość uniwersalnym. Cechuje się ona wysoką odpornością na niekorzystne warunki lub ścieranie. Można ją także myć delikatnymi detergentami, dlatego sprawdzi się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, nawet w pokoju dziecięcym. Jeśli chodzi o kuchnię, również dobrym pomysłem będzie fototapeta winylowa lub lateksowa (pokryta laminatem). W przypadku pomieszczeń, które nie są narażone na intensywną wilgoć i zabrudzenia, można pozwolić sobie na produkt papierowy, jednak odznacza się on niższą trwałością niż winyl czy lateks.

Jak wybrać najlepszą fototapetę?

Każda fototapeta sama w sobie robi ogromne wrażenie, jednak warto odpowiednio dobrać ją do danego pomieszczenia. Jeżeli chcemy umieścić ją w ciasnym pokoju, dobrym rozwiązaniem będzie produkt o jasnych barwach, który optycznie go powiększy. I przeciwnie– ciemna fototapeta sprawdzi się w dużym salonie oraz sypialni, którą bardzo efektownie wyciszy i nada jej atmosfery intymności. Coraz bardziej popularne stają się także fototapety 3D, które optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli chodzi o motyw tapety, również warto dostosować go do charakteru wnętrza. W pokoju dziecięcym można więc zastosować bajkowe, fantastyczne motywy. Ekscentryczne wzory sprawdzą się zaś w salonie, a na przykład motyw lasu będzie idealny w przypadku sypialni.  Bardzo istotne jest to, w jakim miejscu przykleić wybraną tapetę. Najbardziej popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie jej tylko na jednej ścianie, dzięki czemu będzie się ona wyróżniać i stanowić centralny punkt wnętrza.

Regulamin korzystania z serwisu