dodatki

Nie tylko obrus, czyli modne dodatki tekstylne na stół

Stół stanowi ważny element aranżacji domowego salonu. Na odbiór wizualny stołu wpływa między innymi sposób jego udekorowania. Obrusy, serwety czy bieżniki to cenne akcesoria ozdobne. Takie dodatki tekstylne warto stosować nie tylko przy okazji uroczystych posiłków. Równie dobrze jak od święta, sprawdzają się na co dzień. Czym charakteryzują się poszczególne typy nakryć na stół? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Obrus, czyli klasyka na polskich stołach

Obrus to nakrycie goszczące na większości polskich stołów. Klasyczne obrusy żakardowe – bogato zdobione, wykonane z grubych i wytrzymałych tkanin – są nad wyraz popularną, a jednocześnie stosunkowo niedrogą dekoracją. Ostatnimi czasy coraz większym uznaniem cieszą się również obrusy plamoodporne, które dzięki specyficznej fakturze materiału nie pozostawiają trwałych zabrudzeń po spożywanych posiłkach oraz rozlanych napojach. Osoby ceniące luksus i dobry styl z pewnością zwrócą uwagę także na obrusy koronkowe, których liczne przeszycia i romantyczne zdobienia nadają niepowtarzalnego uroku każdemu stołowi.

Stylowe serwetki na każdą okazję

Serwety błędnie utożsamiane są z obrusami. W praktyce oba typy nakryć różnią się między sobą. Przy serwetach raczej nie spożywa się posiłków, lecz można napić się kawy czy herbaty.

Takie wyroby mogą być wykonywane na szereg sposobów. W sprzedaży znajdziemy między innymi serwety koronkowe oraz odmiany ręcznie robione na szydełku. Eleganckie serwety z bawełny i lnu stanowią cenny dodatek tekstylny, obecny w trakcie spotkań przy kawie. Po upraniu i wyprasowaniu mogą być one składane na dowolne kształty, stosownie do okazji – tłumaczy specjalista firmy TENDINA, oferującej szeroki wybór dodatków tekstylnych na stoły.

Bieżnik, czyli alternatywa dla obrusu

 Osoby poszukujące odmiany mogą zrezygnować z obrusów i zdecydować się na inne rozwiązanie. Doskonałą alternatywę będą stanowić bieżniki. Tego typu dodatki dekorują blat stołu, lecz nie przykrywają go w całości. Dobrze sprawdzają się na stolikach kawowych czy komodach, przydając im elegancji oraz delikatności. Do wyboru mamy bieżniki wykonane z rozmaitych materiałów – bawełny, lnu czy filcu. Tak jak w przypadku obrusów, znajdziemy też odmiany plamoodporne. Wybór barwy, wzorów i dekoracji (np. falbanek) zależy od osobistych preferencji chociaż warto zadbać o to, aby akcesorium zgrywało się ze stylem wnętrza. Dobrane nakrycie z pewnością doda uroku stołowi, a także całemu pomieszczeniu.

Regulamin korzystania z serwisu