Obrazy jako ciekawy element aranżacji kuchni

Kuchnia to miejsce, które powinno przede wszystkim być funkcjonalne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wydobyć tkwiący w nim potencjał dekoracyjny. I nie trzeba się wcale ograniczać do wyboru tylko dobrze się prezentujących szafek, koloru ścian tudzież oświetlenia. Warto postawić chociażby na ozdobienie kuchennych ścian obrazami, co nie zabierze cennego miejsca, a jednocześnie ożywi wnętrze albo wręcz nada mu charakter, dzięki czemu przyjemniej będzie spędzać w nim czas.

„Obrazy w kuchni? – zapyta ktoś. – A co z gorącą parą czy pryskającym tłuszczem?!”. Oczywiście nie zachęcamy nikogo, by wieszać na ścianie oryginalne dzieła dawnych mistrzów czy przekazywane z pokolenia na pokolenie portrety. W kuchennych warunkach szybko uległyby zniszczeniu. Cyfrowe nadruki na płótnie to jednak coś zupełnie innego.

Właściwości obrazu

Wysokiej jakości podłoże zastosowane w ich przypadku do złudzenia przypomina tradycyjne płótno malarskie, jest za to o wiele bardziej wytrzymałe. Również zastosowana tutaj farba drukarska cechuje się odpornością na wilgoć czy wysoką temperaturę, będąc zarazem nieszkodliwą dla zdrowia i nie wydzielając nieprzyjemnego zapachu.

Odradzamy jedynie montaż obrazu bezpośrednio nad zlewozmywakiem czy kuchenką gazową – mówi specjalista ze sklepu Kraina Barw.

Wybór motywu

Zdradza nam też, że jeśli chodzi o wybór konkretnego motywu, klienci kupujący obrazy do kuchni dzielą się zasadniczo na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy amatorów klasycznych, sprawdzonych rozwiązań, takich jak wizerunki owoców czy warzyw, świeżego pieczywa lub kawy albo kuchennych akcesoriów. W drugiej zaś – zwolenników „mniej oczywistych” dekoracji w postaci choćby abstrakcyjnych wzorów, komiksów czy kompozycji pop-art.

Szeroki wachlarz możliwości

Dostępnych wariantów jest tak wiele, że z pewnością znajdziemy obraz idealny do naszej kuchni, niezależnie od tego, czy jest ona utrzymana w stylu rustykalnym, nowoczesnym czy wręcz minimalistycznym. Ważne tylko, by przedstawiony motyw nie przytłoczył pomieszczenia. Do wyboru mamy też cały wachlarz formatów, co jest o tyle istotne, że pomiędzy wiszącymi na kuchennych ścianach szafkami często pozostają przestrzenie w nieoczywistych wymiarach.

Jeśli dysponujemy sporą ścianą, która aż błaga o przyozdobienie, możemy rozważyć umieszczenie na niej tryptyku czy też obrazu składającego się z kilku części. Możemy powiesić je zarówno w pionie, jak i w poziomie, a nawet na różnych wysokościach! Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i preferencji.

Istotny jest również dobór kolorystyki obrazu do kuchni. Może się on bowiem i wkomponować w barwną aranżację przewidzianą w tym pomieszczeniu, i ożywić je poprzez kontrast. Jasne, wyraziste odcienie optycznie rozświetlą wnętrze, podczas gdy bardziej stonowane, harmonijne zestawienia dodadzą mu elegancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu