Obrazy jako ciekawy element aranżacji kuchni

Kuchnia to miejsce, które powinno przede wszystkim być funkcjonalne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wydobyć tkwiący w nim potencjał dekoracyjny. I nie trzeba się wcale ograniczać do wyboru tylko dobrze się prezentujących szafek, koloru ścian tudzież oświetlenia. Warto postawić chociażby na ozdobienie kuchennych ścian obrazami, co nie zabierze cennego miejsca, a jednocześnie ożywi wnętrze albo wręcz nada mu charakter, dzięki czemu przyjemniej będzie spędzać w nim czas.

„Obrazy w kuchni? – zapyta ktoś. – A co z gorącą parą czy pryskającym tłuszczem?!”. Oczywiście nie zachęcamy nikogo, by wieszać na ścianie oryginalne dzieła dawnych mistrzów czy przekazywane z pokolenia na pokolenie portrety. W kuchennych warunkach szybko uległyby zniszczeniu. Cyfrowe nadruki na płótnie to jednak coś zupełnie innego.

Właściwości obrazu

Wysokiej jakości podłoże zastosowane w ich przypadku do złudzenia przypomina tradycyjne płótno malarskie, jest za to o wiele bardziej wytrzymałe. Również zastosowana tutaj farba drukarska cechuje się odpornością na wilgoć czy wysoką temperaturę, będąc zarazem nieszkodliwą dla zdrowia i nie wydzielając nieprzyjemnego zapachu.

Odradzamy jedynie montaż obrazu bezpośrednio nad zlewozmywakiem czy kuchenką gazową – mówi specjalista ze sklepu Kraina Barw.

Wybór motywu

Zdradza nam też, że jeśli chodzi o wybór konkretnego motywu, klienci kupujący obrazy do kuchni dzielą się zasadniczo na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy amatorów klasycznych, sprawdzonych rozwiązań, takich jak wizerunki owoców czy warzyw, świeżego pieczywa lub kawy albo kuchennych akcesoriów. W drugiej zaś – zwolenników „mniej oczywistych” dekoracji w postaci choćby abstrakcyjnych wzorów, komiksów czy kompozycji pop-art.

Szeroki wachlarz możliwości

Dostępnych wariantów jest tak wiele, że z pewnością znajdziemy obraz idealny do naszej kuchni, niezależnie od tego, czy jest ona utrzymana w stylu rustykalnym, nowoczesnym czy wręcz minimalistycznym. Ważne tylko, by przedstawiony motyw nie przytłoczył pomieszczenia. Do wyboru mamy też cały wachlarz formatów, co jest o tyle istotne, że pomiędzy wiszącymi na kuchennych ścianach szafkami często pozostają przestrzenie w nieoczywistych wymiarach.

Jeśli dysponujemy sporą ścianą, która aż błaga o przyozdobienie, możemy rozważyć umieszczenie na niej tryptyku czy też obrazu składającego się z kilku części. Możemy powiesić je zarówno w pionie, jak i w poziomie, a nawet na różnych wysokościach! Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i preferencji.

Istotny jest również dobór kolorystyki obrazu do kuchni. Może się on bowiem i wkomponować w barwną aranżację przewidzianą w tym pomieszczeniu, i ożywić je poprzez kontrast. Jasne, wyraziste odcienie optycznie rozświetlą wnętrze, podczas gdy bardziej stonowane, harmonijne zestawienia dodadzą mu elegancji.

Regulamin korzystania z serwisu