Piękne i funkcjonalne aranżacje kuchni – jak zaprojektować wnętrze?

Kuchnia jest miejscem, w którym koncentruje się życie rodzinne, dlatego warto postarać się, aby jej przestrzeń była funkcjonalna i pięknie urządzona. Projekt kuchni powinien opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach, aby bez problemu móc gotować posiłki i pomieścić sprzęt AGD. Warto też pamiętać o zasadzie trójkąta. Nie wiesz, na czym ona polega? Zdecyduj się na pomoc biura projektowego i zaprojektuj piękne wnętrze.

Zaplanuj odpowiedni rozkład urządzeń

Jedną z najważniejszych kwestii, o których musisz pamiętać podczas aranżacji, jest odpowiedni rozkład urządzeń oraz mebli. Aranżacje kuchni mogą być rozplanowane w różnych układach. W wąskich pomieszczeniach najczęściej wykorzystuje się układ w kształcie litery L. Wówczas w kącie wygodnie jest ustawić piekarnik lub lodówkę. Dobrym pomysłem będzie też zabudowa jednorzędowa. W kuchni otwartej na salon pomyśl o wysokim barku na środku pomieszczenia, który będzie przysłaniał kuchenny rozgardiasz. We wnęce możesz z kolei postawić stół oraz kilka krzeseł. Marzy ci się aranżacja kuchni z wyspą? Pamiętaj o zostawieniu wokół niej odpowiedniej ilości wolnego miejsca.

Podczas planowania warto również uwzględnić wykorzystywaną przez projektantów zasadę trójkąta. Jego wierzchołki tworzą podstawowe urządzenia – zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Z kolei boki trójkąta to drogi, po których przemieszczasz się podczas gotowania. Aby w pomieszczeniu pracowało się jak najlepiej, odległości między urządzeniami nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.

Dobierz meble i sprzęt odpowiedni do swoich potrzeb

Aby kuchnia była funkcjonalna, należy dostosować meble i sprzęt do potrzeb wszystkich domowników. Jeśli często gotujesz, wybierz dużą lodówkę, która pomieści zakupy dla całej rodziny. Przyda ci się także kuchenka z dużą ilością palników. Pamiętaj, by okap był od niej szerszy i znajdował się co najmniej 65 cm wyżej. Dla osób, które nie mają dzieci i często przebywają poza domem, dobrym rozwiązaniem będzie mała lodówka. Zbędnym sprzętem będzie za to zmywarka. Zupełnie inaczej będzie w przypadku rodzin z dziećmi – tam przyda się ona w szczególności.

Jeśli chcesz, żeby kuchnia była schludna a wszystkie sprzęty pochowane, najlepszym rozwiązaniem będzie jej zabudowa. Wybór odpowiedniej powinien być uzależniony m.in. od rozmiaru pomieszczenia. Aranżacja małej kuchni powinna uwzględniać głównie jasne odcienie, przy dużym pomieszczeniu masz jednak nieograniczony wybór wzorów i kolorów. Zabudowa kuchenna pomoże także ukryć sprzęty AGD, takie jak zmywarka czy pralka. Przy wybieraniu mebli zwróć również uwagę na to, aby ich wysokość była dostosowana do wzrostu użytkowników.

Piękne i funkcjonalne dodatki

Dodatki warto dobrać do stylu, w jakim jest urządzona kuchnia. Obecnie modne są wnętrza nowoczesne – w takim pomieszczeniu sprawdzą się designerskie sprzęty AGD i minimalistyczne rozwiązania. Jeśli dużo gotujesz, pamiętaj, że na ciemnych błyszczących kolorach widać jednak każde zabrudzenie.

Dla zwolenników ozdobnych i kolorowych przestrzeni sprawdzą się płytki ceramiczne z ciekawym wzorem i oryginalne poduszki na krzesła. Możesz zdecydować się także na kolorowe rękawice kuchenne i pojemniki na przyprawy. Dodadzą one pomieszczeniu oryginalnego charakteru i sprawią, że wystrój kuchni będzie niepowtarzalny.

Bezpiecznym rozwiązaniem, które nigdy nie wyjdzie z mody, jest kuchnia urządzona na biało, w stylu angielskim. W takim pomieszczeniu warto postawić na świeże kwiaty, drewniane dodatki i tkaniny w pastelowych delikatnych kolorach. Sprzęt AGD pomogą z kolei zakryć dekoracyjne zasłony.

Pomoc biura projektowego

Nie każdy z nas ma zmysł artystyczny. Jeśli aranżacja kuchni cię przerasta, poproś o pomoc biuro projektowe. Projektant nie tylko zaprojektuje rozkład sprzętów i mebli, ale również udekoruje wnętrze pomieszczenia. Będziesz mógł również liczyć na korzystne zniżki w sklepach, z którymi współpracuje. Takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy twoja kuchnia ma nietypowy kształt. Pamiętaj, dobrze zaaranżowane pomieszczenie to takie, w którym będziesz przebywać z przyjemnością.

Regulamin korzystania z serwisu