Wyspa kuchenna

Plusy i minusy kuchni wyspowych

Kuchnia jest sercem domu. Miejscem, w którym powstają potrawy, które w dorosłym życiu wspomina się z nostalgią. Kuchnia to też miejsce spotkań rodzinnych i towarzyskich. Myśląc o wyspach kuchennych, trzeba rozpatrywać ich funkcjonalność pod kątem roboczym, czy będą estetyczne i stworzą dodatkową przestrzeń do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Poznaj plusy i minusy kuchni wyspowej, zanim ostatecznie się na nią zdecydujesz lub… z niej zrezygnujesz.

Ekspert z firmy JM Mebel System mówi:

Wyspa w kuchni, żeby satysfakcjonowała domowników, musi być dobrze zaprojektowana. W projekcie uwzględnione muszą być wymiary kuchni, sposób spędzania czasu domowników, a także ich oczekiwania estetyczne. Aranżacja kuchni musi być dostosowana do życia domowników, nie na odwrót.

Plusy wyspy kuchennej

Wyspy w kuchni są obecnie bardzo modne, a przy tym funkcjonalne i sprzyjają budowaniu relacji domowników i ich gości. Kuchnia to serce domu i dobrze, jeśli to serce jest otwarte dla wszystkich.

Wyspa kuchenna pozwala połączyć kuchnię z salonem lub jadalnią, tworząc symboliczne oddzielenie jednej przestrzeni od drugiej. Zdecydowaną wygodę takiego rozwiązania odczują młodzi rodzice, którzy muszą zerkać na bawiące się dziecko w salonie, kiedy sami przygotowują posiłki.

Najprzyjemniej jest gotować w towarzystwie, a nic bardziej temu nie sprzyja, jak wyspa w kuchni. Możesz zaprosić swojego gościa, aby przysiadł przy blacie wyspowym, a sam możesz przyrządzać posiłek, stojąc na wprost. Wyspa zdecydowanie sprzyja uprzyjemnianiu wspólnie spędzanego czasu.

Wyspa, jak już powiedzieliśmy, może oddzielać kuchnię od innego pomieszczenia, a może stać samodzielnie w zamkniętej kuchni. Blat może stać się barem, pełnić funkcję stołu, ale także dodatkowej przestrzeni roboczej, czy też możesz na nim zamontować płytę grzewczą. Przestrzeń pod blatem możesz wykorzystać do dodatkowego przechowywania.

Wyspa kuchenna – minusy

Omówienie wysp kuchennych byłoby niepełne, gdybyśmy nie wspomnieli o minusach. Przede wszystkim na wyspę w kuchni nie mogą sobie pozwolić właściciele każdej przestrzeni. W małych lub nieustawnych kuchniach może wręcz przeszkadzać. Przy czym, jeśli masz taką właśnie w mieszkaniu, nie rezygnuj od razu, skonsultuj się z firmą, która projektuje kuchnie na wymiar – być może odrobina wyobraźni ze szczyptą doświadczenia wyczaruje w Twojej kuchni coś, czego się nie spodziewasz.

Kolejny minus nie dotyczy samej wyspy, ale otwartej kuchni. Chociaż kochamy zapach jedzenia, to nie zawsze chcemy go czuć w salonie, kiedy obiad już dawno zjedliśmy. To jest problem otwartej kuchni, który w dużej mierze rozwiąże dobra wentylacja i prawidłowo działający okap kuchenny.

Otwarta przestrzeń między kuchnią i salonem lub jadalnią zmusza do utrzymywania ciągłego porządku. Mało kto jest w stanie odpocząć, kiedy siedząc na kanapie, widzi piętrzące się naczynia niezaładowane do zmywarki po obiedzie. Optymistycznie patrząc, może pomoże Ci to zbudować dobry nawyk sprzątania od razu po zakończeniu danej czynności. Niemal każdy minus da się przekuć w plus.

Regulamin korzystania z serwisu