Projektowanie kuchni krok po kroku

Kuchnia to niezwykle istotna przestrzeń w naszym domu czy mieszkaniu – z jednej strony oczekujemy od niej, że będzie bardzo funkcjonalna, aby przygotowywanie w niej posiłków było wygodne i zajmowało jak najmniej czasu, z drugiej chcemy, by była również przytulnym miejscem, w którym możemy zjeść posiłek w gronie rodziny bądź ugościć przyjaciół filiżanką kawy. Zarówno funkcjonalność i estetyka kuchni zależy od tego, jak została zaprojektowana. W tym artykule przedstawimy, jakie etapy składają się na wykonanie i realizację takiego projektu.

Etap pierwszy – rozmowa z projektantem, wycena

Zanim projektant odpowiedzialny za stworzenie kuchni zabierze się do pracy, powinien poznać nasze oczekiwania i potrzeby. Najprostszą drogą jest rozmowa w cztery oczy – w jej trakcie możemy opowiedzieć więcej o tym, jak wyobrażamy sobie naszą przyszłą kuchnię, jakie materiały i kolory najchętniej byśmy w niej widzieli. To da projektantowi podstawę do przygotowania projektu, a także wstępnej wyceny całej inwestycji. Przy okazji projektant może zaproponować nam alternatywne rozwiązania materiałowe i aranżacyjne.

Pomiar

Kiedy projektant zna już nasze oczekiwania, można przystąpić do wykonania szczegółowego pomiaru pomieszczenia.

Zmierzenie długości ścian nie wystarczy – wyjaśnia przedstawiciel studia projektowania wnętrza Atre. – Projekt powinien bardzo szczegółowo odwzorowywać kształt kuchni oraz umiejscowienia przyłączy wody, gazu i prądu, w przeciwnym wypadku dopasowanie do niej wymiarów wykonanych na zamówienie mebli będzie niemożliwe. Znając wymiary pomieszczenia, projektant będzie w stanie w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną powierzchnię, co jest szczególnie istotne w przypadku kuchni o nietypowych kształtach, np. posiadających wnęki bądź spadzisty sufit.

Projekt

Wykorzystując wszystkie dostępne dane o kuchni oraz naszych oczekiwaniach, projektant przystępuje do wykonania planu. Efektem jest wizualizacja, czyli trójwymiarowy obraz kuchni wykonany w programie komputerowym – pozwoli nam ona ocenić, czy cały projekt odpowiada naszym wyobrażeniom, czy może powinny zostać do niego wprowadzone jakieś zmiany, np. w kwestii kolorów. Po przyjęciu akceptacji ostateczny projekt trafia do realizacji.

Realizacja i montaż

Na podstawie przygotowanego planu wykonywane są meble, które znajdą się w naszej kuchni. Poza nimi kupowane są również inne elementy wyposażenia, między innymi sprzęt AGD, oświetlenie, zlew. Wraz z ich zamontowaniem cały proces tworzenia kuchni zostaje zakończony, teraz nie pozostaje nic innego, jak zabierać się do gotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu