Projektowanie kuchni krok po kroku

Kuchnia to niezwykle istotna przestrzeń w naszym domu czy mieszkaniu – z jednej strony oczekujemy od niej, że będzie bardzo funkcjonalna, aby przygotowywanie w niej posiłków było wygodne i zajmowało jak najmniej czasu, z drugiej chcemy, by była również przytulnym miejscem, w którym możemy zjeść posiłek w gronie rodziny bądź ugościć przyjaciół filiżanką kawy. Zarówno funkcjonalność i estetyka kuchni zależy od tego, jak została zaprojektowana. W tym artykule przedstawimy, jakie etapy składają się na wykonanie i realizację takiego projektu.

Etap pierwszy – rozmowa z projektantem, wycena

Zanim projektant odpowiedzialny za stworzenie kuchni zabierze się do pracy, powinien poznać nasze oczekiwania i potrzeby. Najprostszą drogą jest rozmowa w cztery oczy – w jej trakcie możemy opowiedzieć więcej o tym, jak wyobrażamy sobie naszą przyszłą kuchnię, jakie materiały i kolory najchętniej byśmy w niej widzieli. To da projektantowi podstawę do przygotowania projektu, a także wstępnej wyceny całej inwestycji. Przy okazji projektant może zaproponować nam alternatywne rozwiązania materiałowe i aranżacyjne.

Pomiar

Kiedy projektant zna już nasze oczekiwania, można przystąpić do wykonania szczegółowego pomiaru pomieszczenia.

Zmierzenie długości ścian nie wystarczy – wyjaśnia przedstawiciel studia projektowania wnętrza Atre. – Projekt powinien bardzo szczegółowo odwzorowywać kształt kuchni oraz umiejscowienia przyłączy wody, gazu i prądu, w przeciwnym wypadku dopasowanie do niej wymiarów wykonanych na zamówienie mebli będzie niemożliwe. Znając wymiary pomieszczenia, projektant będzie w stanie w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną powierzchnię, co jest szczególnie istotne w przypadku kuchni o nietypowych kształtach, np. posiadających wnęki bądź spadzisty sufit.

Projekt

Wykorzystując wszystkie dostępne dane o kuchni oraz naszych oczekiwaniach, projektant przystępuje do wykonania planu. Efektem jest wizualizacja, czyli trójwymiarowy obraz kuchni wykonany w programie komputerowym – pozwoli nam ona ocenić, czy cały projekt odpowiada naszym wyobrażeniom, czy może powinny zostać do niego wprowadzone jakieś zmiany, np. w kwestii kolorów. Po przyjęciu akceptacji ostateczny projekt trafia do realizacji.

Realizacja i montaż

Na podstawie przygotowanego planu wykonywane są meble, które znajdą się w naszej kuchni. Poza nimi kupowane są również inne elementy wyposażenia, między innymi sprzęt AGD, oświetlenie, zlew. Wraz z ich zamontowaniem cały proces tworzenia kuchni zostaje zakończony, teraz nie pozostaje nic innego, jak zabierać się do gotowania.

Regulamin korzystania z serwisu