Zalety mieszkań z aneksem kuchennym

Mieszkania z aneksem kuchennym stanowią obecnie około ¾ całej oferty na rynku pierwotnym. Moda na taki sposób zagospodarowania przestrzeni w lokalach mieszkalnych wkroczyła na polski grunt w latach 90. ubiegłego wieku i od tamtego czasu aneksy cieszą się coraz większą popularnością. Skąd tak duże zainteresowanie takim rozwiązaniem architektonicznym i jakie są jego największe zalety?

Prawdą jest, że w nowoczesnym budownictwie coraz rzadziej wydziela się osobne pomieszczenie na kuchnię. Wybór takiego rozkładu mieszkania przez deweloperów dyktowany jest zapotrzebowaniem rynkowym – wyjaśnia nasz rozmówca z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Budowlanego „EKO-BUD”.

Zmiana stylu życia młodych Polaków przekłada się na zmianę wymagań, jakie stawiają swojej przestrzeni życiowej.

Aneks kuchenny – oszczędność miejsca

Kuchnia otwarta na salon to przede wszystkim oszczędność miejsca i wygoda. Rezygnacja ze ściany, oddzielającej kuchnię od pozostałych pomieszczeń, pozwala na wygospodarowanie nawet do 4m2 dodatkowej powierzchni użytkowej. To bardzo ważna zaleta, zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań.

Połączenie aneksu z innym pokojem pozwala wygospodarować w domu jedno przestronne wnętrze, zamiast dwóch ciasnych pomieszczeń i doświetlić kuchnię naturalnym światłem słonecznym, wpadającym przez okno salonu czy jadalni. Takie rozplanowanie wnętrz daje też bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Aneks kuchenny – komfort na co dzień i od święta

Nie bez znaczenia jest też oczywiście komfort użytkowania. Korzystając z kuchni połączonej z jadalnią, znacznie łatwiej jest podawać dania do stołu i sprzątać naczynia po posiłku. Odchodzi problem pokonywania drzwi z talerzami pełnymi gorącej zupy i związanych z tym wypadków.

Kolejną zaletą jest ułatwienie komunikacji gotującej osoby z domownikami czy gośćmi. W przypadku klasycznej kuchni, kucharz czy kucharka jest praktycznie odizolowana od życia towarzyskiego, a jego czy jej rola ogranicza się do serwowania posiłków i zmywania naczyń. W przypadku mieszkania z aneksem kuchennym nie mamy tego problemu.

Rozwiązanie to jest też cenione przez młodych rodziców, którzy podczas codziennego gotowania, mogą cały czas mieć oko na swoje pociechy, zamiast stresować się w sytuacji, gdy za ścianą nagle zapada podejrzana cisza.

Jak widać, mieszkanie z aneksem kuchennym zamiast tradycyjnej, zamkniętej kuchni ma wiele zalet. Pozwala zaoszczędzić cenną życiową przestrzeń, ułatwia codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie poprawia jakość spotkań towarzyskich, umożliwiając wspólne rozmowy wszystkich osób, również w trakcie przygotowywania posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu