Materiał Partnera

Aktualne trendy w projektowaniu kuchni. Co jest teraz na czasie?

Aktualne trendy w projektowaniu kuchni. Co jest teraz na czasie?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, pełniąc nie tylko funkcję miejsca, w którym przygotowuje się posiłki, ale również stając się ich prawdziwym „sercem”, gdzie spotyka się rodzina i przyjaciele. W związku z modą na kuchnie otwarte na przestrzeń dzienną, przy projektowaniu wnętrza nie bierze się pod uwagę jedynie funkcjonalności, ale również aranżację pozostałych pomieszczeń, tak aby były spójne i stanowiły jednolitą całość.

Jaka powinna być funkcjonalna kuchnia?

Każda aranżacja wnętrza musi być dopasowana do potrzeb mieszkańców i pozwalać na korzystanie z pomieszczenia zgodnie z jego podstawową funkcją. W przypadku kuchni znaczenie odpowiedniej funkcjonalności trudno przecenić. Wybrane do niej szafki i ich układ powinny ułatwiać wykonywanie wszystkich czynności związanych z przygotowywaniem posiłków od przechowywania sprzętów kuchennych, akcesoriów i naczyń po produkty żywnościowe. Przy projektowaniu kuchni nie można też zapominać o właściwym wkomponowaniu niezbędnego sprzętu AGD – dopasowanej pojemnością lodówki, zmywarki, piekarnika czy płyty kuchennej. Pod względem łatwości korzystania z kuchni chętnie wybierane są wszelkie udogodnienia gwarantujące dostęp do zawartości szafek – kosze cargo, karuzele czy wyciągane i opuszczane półki. Standardem są też samo domykające się i cicho pracujące okucia.

Jakie style są najmodniejsze?

Kuchnia musi jednak również zapewniać odpowiednie doznania estetyczne i wpasowywać się w aranżację pozostałych pomieszczeń. Wśród najnowszych trendów w projektowaniu wnętrz kuchennych, z których czerpią najlepsze pracownie takie jak MODELIM, wciąż dominuje styl nowoczesny. Jego wyróżnikiem jest stawianie na minimalizm i duże, matowe jednokolorowe powierzchnie pozbawione dodatkowych ornamentów, często łączone z naturalną okleiną, otwierane za pomocą dotyku. Hitem stały się zabudowy zajmujące całą ścianę od podłogi po sufit.

W domach urządzanych klasycznie wybiera się raczej szafki tradycyjne zwieńczone  koroną z eleganckimi  uchwytami. Chętnie widziane są fronty z efektownymi sfrezowaniami czy szybkami ozdobionymi szprosami. Popularne są zarówno meble z naturalnego drewna malowane w kolorze białym z widoczną strukturą usłojenia, jak i wykańczane naturalną okleiną z matowym bezbarwnym wykończeniem. Część użytkowników decyduje się także na wykonanie kuchni w stylu rustykalnym, z eksponowaniem elementów drewnianych tworzących wrażenie przytulności. Zainteresowaniem cieszą się także rozmaite style regionalne np. styl prowansalski czy alpejski. Wielu zwolenników mają wciąż kuchnie w stylu skandynawskim.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy