Materiał Partnera

Charakterystyka doniczek plastikowych

Charakterystyka doniczek plastikowych

Podczas uprawiania różnego rodzaju roślin konieczne jest zachowanie wysokiej dbałości o zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu. Poza zatroszczeniem się o to, by ziemia, w której rozwija się na przykład cebulka bądź nasiona, miała odpowiednią wilgotność, a sama roślina miała zapewnione optymalne naświetlenie i korzystną dla niej temperaturę powietrza, należy pamiętać o wybraniu właściwej doniczki. Sprawdź, co cechuje doniczki plastikowe.

Dlaczego wybranie dobrej doniczki jest ważne?

Nie wszyscy zastanawiają się nad tym, jaką doniczkę wybrać do samodzielnie uprawnianych warzyw, ziół czy kwiatów, a jest to duży błąd. Należy pamiętać, że rośliny żyją, a więc rozwijają się, w związku z tym mają konkretne wymagania względem warunków, w których rosną – wyjaśnia ekspert z firmy DIKEL prowadzącej internetową hurtownię doniczek sklep-kwiecisty.pl.

Każdy, kto uprawia bądź dopiero zamierza uprawiać rośliny doniczkowe, musi wiedzieć, że ich dorastanie w doniczkach znacznie różni się od swobodnego wzrostu w ogrodzie. Przede wszystkim inaczej rozwijają się korzenie, które nie mają nieograniczonej przestrzeni do wydłużania się i zwiększania swojej masy. Poza tym brakuje im też tlenu. Właśnie z tego powodu należy zachować dużą dbałość o wybór odpowiedniej doniczki, nie w każdej bowiem roślina ma maksymalnie korzystne warunki do wzrostu. Co równie istotne, to zakup odpowiedniego drenażu.

Dobrze dobrane doniczki pozwalają roślinie na swobodne dorastanie. W dobrych warunkach, poza korzeniem pierwotnym, tworzone są też korzenie wtórne. Poza tym we właściwie wybranej doniczce naturalnie zwiększana jest masa korzeni, dzięki czemu czerpią ona tyle wartości odżywczych z ziemi, ile potrzebują, by zachować prawidłową kondycję. To od doniczki zależy też, czy roślina będzie dobrze nawadniana, co, jak wiadomo, w dużej mierze przesądza o liczbie i jakości plonów.

Doniczki plastikowe – czy warto się na nie zdecydować?

Doniczki plastikowe są aktualnie bardzo popularne. Wybierane są przez klientów przede wszystkim ze względu na ich stosunkowo niską cenę. Poza tym dostępne są one w różnych kolorach i rozmaitych kształtach. O popularności doniczek plastikowych przesądza też to, że gwarantują one roślinie właściwy dla jej wzrostu drenaż. Pod tym względem są one lepsze niż doniczki ceramiczne. Woda wlewana do ziemi może w nich swobodnie przepływać, co pozwala korzeniom rośliny na właściwe jej absorbowanie. Dobrze, jeśli na dnie doniczek plastikowych są dziury, dzięki nim ciecz swobodnie spływa do podstawki i można ją wówczas regularnie odlewać. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której roślina gnije z powodu zbyt długiego przebywania jej korzeni w wodzie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy