Materiał Partnera

Co powinien uwzględniać dobry projekt zabudowy kuchennej?

Co powinien uwzględniać dobry projekt zabudowy kuchennej?

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie, które powinno łączyć estetykę z funkcjonalnością, bo jest to swego rodzaju miejsce robocze. Musi znaleźć się tam przestrzeń na przygotowywanie posiłków, a także przechowywanie pożywienia i zastawy stołowej. Kluczem do praktycznej i atrakcyjnej wizualnie kuchni jest odpowiednio zaprojektowana zabudowa. Jakie warunki powinna ona spełniać?

Krok pierwszy – sprytne wykorzystanie przestrzeni

W kuchni stawia się na funkcjonalność oraz jak najlepsze wykorzystanie miejsca – z reguły nawet ozdoby są praktyczne (na przykład kubki lub pojemniki z przyprawami). Ważne elementy stanowią pojemne szafki, które można łatwo otworzyć. Przeważnie są one wysokie, co pozwala na zagospodarowanie miejsca pod sufitem, które często się marnuje.

Można zastosować też nowoczesne rozwiązania, takie jak przesuwane blaty czy zautomatyzowane sterowanie poszczególnymi elementami – podpowiada pracownik salonu wyposażenia wnętrz Mikołowska 51.

Współczesna zabudowana kuchenna jest z reguły projektowana w sposób jak najbardziej praktyczny i ergonomiczny, warto zatem skorzystać z pomocy doradców, którzy śledzą aktualne trendy. Dobre meble to również takie, które są dopasowane do danego pomieszczenia. Przed zamówieniem zabudowy kuchennej konieczna jest zatem znajomość wszystkich potrzebnych wymiarów, cech i możliwości technicznych wnętrza.

Krok drugi – meble dobrej jakości

Kuchnia jest pomieszczeniem wykorzystywanym na co dzień, więc meble muszą być przygotowane na działanie wysokich temperatur oraz ryzyko zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych. Dlatego też tak ważna jest ich jakość, która pozwoli korzystać z zabudowy przez lata. Zastosowane materiały muszą być też oczywiście dopuszczone do kontaktu z żywnością. Dobrym pomysłem będzie użycie naturalnych surowców, takich jak drewno lub kamień, które mogą być dodatkowo zabezpieczone przed zniszczeniem.

Krok trzeci – estetyka

Atrakcyjność wizualna kuchni jest równie ważna, co jej funkcjonalność. Ona również wpływa na to, czy z pomieszczenia będzie się dobrze korzystało. Estetyka zamieni codzienne przygotowywanie posiłków w przyjemność. Wygląd mebli kuchennych powinien być dostosowany do osobistych preferencji, ale w projektowaniu mogą też pomóc specjaliści, którzy wiedzą, co jest modne i potrafią połączyć ładny wygląd z funkcjonalnością mebli.

Obecnie popularne są minimalistyczne wystroje i sprytne rozwiązania, takie jak szafki bez uchwytów, które otwiera się przez naciśnięcie. Stawia się na prostotę i rezygnuje ze zbędnych ozdobników. Nie znaczy to jednak, że każde wnętrze musi tak wyglądać – wybierz styl, który najbardziej Ci odpowiada i zadbaj o to, aby czuć się jak najlepiej we własnej kuchni.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy