Materiał Partnera

Dlaczego zazdrostki to dobre rozwiązanie dla kuchni?

Dlaczego zazdrostki to dobre rozwiązanie dla kuchni?

Zazdrostki, nazywane też dyskretkami, to charakterystyczne krótkie zasłonki lub firanki, które są najczęściej wieszane w połowie (lub niemal w połowie) okna. W ten sposób zasłaniają one tylko jego dolną część. Ich tajemnicza nazwa wzięła się stąd, iż kiedyś wierzono, że zawieszenie takich kusych zasłonek chroni domowników przed zazdrosnymi spojrzeniami obcych ludzi lub sąsiadów. W dawnej Polsce mówiono, że zapewniają one domownikom ochronę przed ewentualnym złym urokiem, jaki mógłby rzucić na nich ktoś przechodzący koło domu i zaglądający do jego wnętrz.

Czym charakteryzują się zazdrostki?


Zazdrostki, które można nabyć m.in. w internetowym sklepie Polontex, to krótkie zasłonki lub firanki wieszane zazwyczaj w połowie wysokości okna. Dzięki temu, że nie zasłaniają one całej szyby, przez okno przedostaje się do wnętrza więcej światła dziennego nawet wtedy, gdy są one zaciągnięte. Te krótkie firanki mogą być prawdziwą ozdobą pomieszczenia, dodając mu odrobiny ludowego uroku. Aby móc je zamontować, należy zakupić specjalny karnisz, który instaluje się na ramie okiennej. Takie karnisze są dostępne w wersjach przeznaczonych do montażu inwazyjnego (przykręcane) albo bezinwazyjnego (przyklejane).


Dlaczego zazdrostki są najczęściej wieszane w kuchniach?


Choć historia zazdrostek jest długa i głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, to przez ostatnie lata nie były one powszechnie stosowane, przez co wypadły z głównego nurtu wnętrzarskiego. Takie odejście od tradycji sprawiło, że niektórzy młodzi ludzie nie wiedzą nawet, czym są te tajemniczo nazywające się zasłonki. Na szczęście obecnie obserwujemy wzrost popularności zazdrostek, które powoli wracają na należne im miejsce, czyli w polskie kuchenne okna.


Zazdrostki to idealna propozycja do kuchni. Powieszone w oknach kuchennych nie tylko osłonią jej wnętrze przed niechcianymi spojrzeniami przypadkowych przechodniów i sąsiadów, ale pomogą też stworzyć urzekający klimat w tym pomieszczeniu. Zawieszenie ich spowoduje, że okno zyska piękną i funkcjonalną dekorację. 


Kuchnia to specyficzne miejsce, w którym zazwyczaj dużo się dzieje. To serce każdego domu, gdyż to właśnie tam powstają posiłki, które gromadzą przy stole wszystkich członków rodziny. W wielu domach je się tam również szybkie śniadania, pije poranną kawę czy przegryza niewielkie przekąski. Ze względu na to, iż jest to pomieszczenie stworzone specjalnie z myślą o gotowaniu i przygotowywaniu posiłków, powinno mieć zapewnione dobre oświetlenie. Zazdrostki w oknach kuchni to najlepsze rozwiązanie gwarantujące optymalne nasłonecznienie wnętrza. Nawet kiedy będą zasłonięte, nie spowodują całkowitego zaciemnienia kuchni, gdyż będzie się do niej wciąż sączyć światło.

Jakie zalety mają zazdrostki?


Do największych zalet zazdrostek można zaliczyć oryginalny wygląd nawiązujący do polskiej ludowości, atrakcyjną cenę oraz ciągły dopływ światła słonecznego do wnętrza. Obecnie na rynku jest bardzo bogaty wybór tego typu firanek, dzięki czemu można je idealnie dopasować do aranżacji tego pomieszczenia. Warto dodać, że zazdrostki sprawdzą się także w łazience albo w przeszklonych drzwiczkach szafek czy kredensów (umożliwią dyskretne ukrycie ewentualnego nieporządku przed spojrzeniami gości).

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy