Jak dobrać meble do kuchni o małym metrażu?

Według powszechnego przekonania mała kuchnia to duży problem. Pomieszczenie o ograniczonym metrażu jest mało ustawne, co sprawia, że dobór mebli jest problematyczny – wyposażenie kuchenne musi być więc wybierane bardziej skrupulatnie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wysokość i kolor zabudowy. Dobrze sprawdzą się także nowoczesne rozwiązania, które w ograniczonym miejscu pozwolą przechować dużą ilość rzeczy. Jak więc wybrać meble kuchenne do małego pomieszczenia?
Najpopularniejsze typy mebli do małych kuchni
Posiadacze małej kuchni muszą sporo się nakombinować, żeby w sprytny sposób ukryć ograniczenia przestrzeni. Bardzo często w takim przypadku trzeba zrezygnować z przechowywania dużej ilości zapasów w szafkach kuchennych. Mimo tego można stworzyć namiastkę spiżarni nawet w małym pomieszczeniu przy wykorzystaniu szafek cargo, które są pojemne i wygodne w użytkowaniu. Nie można jednak przesadzać z pojemnością i wysokością zabudowy, gdyż w nadmiarze przytłacza i optycznie zmniejsza kuchnię. W mniejszym wymiarze można także zastosować wąskie cargo, które pozwala zoptymalizować pojemność mebli kuchennych.
Najważniejszą częścią kuchni jest blat roboczy, który decyduje o komforcie pracy. W małych kuchniach to właśnie niewystarczająca ilość blatu jest największym problemem. Świetnym rozwiązaniem jest więc wyciągany blat, który przedłuży strefę roboczą, a nawet może zastąpić stół, co jeszcze bardziej oszczędzi miejsce w małej kuchni. Dla zwiększenia powierzchni roboczej można zagospodarować także parapet, który znajduje się w prawie każdej kuchni. W małych pomieszczeniach liczy się przede wszystkim wielofunkcyjność. Jeśli więc kuchnia jest otwarta na pokój, można zdecydować się na meble kuchenne w postaci wyspy lub półwyspu. Można na nich komfortowo przygotowywać posiłki, a nawet je spożywać. W dolnych szafkach można natomiast przechowywać dużo przydatnych rzeczy.
Polecane wymiary mebli do małych kuchni
Typowe szafki kuchenne mają 82 cm wysokości, którą dodatkowo o około 3,5 cm zwiększa blat kuchenny. Dzięki takiemu rozmiarowi można swobodnie ustawić urządzenia do zabudowy. Jeśli chodzi o szerokość, to szafki dolne jedno frontowe mają szerokość 30 – 50 cm, z dwoma drzwiczkami 60 – 100 cm, a narożne 90 cm. Szafki w wąskim cargo, które wypełniają przestrzeń, mają natomiast 15 cm szerokości.
Według eksperta z firmy stolarskiej Meblomet: W małych kuchniach nie szerokość czy wysokość, a właśnie głębokość ma największe znaczenie. Standardowe są głębokości rzędu 50 – 55 cm, na których można zastosować typowy 60 cm blat, który wyznacza przestrzeń do zabudowy. Większe pole do popisu pozostawiają górne szafki, których wysokość może wynosić od 40 do nawet 100 cm. Takie meble najczęściej mają głębokość 30 cm, a modele narożne 660 cm. Trzeba pamiętać jednak o tym, że odległość między górną a dolną zabudową nie powinna być mniejsza niż 45 cm.
Przy planowaniu rozmieszczenia mebli w kuchni warto zastosować także kilka zasad optycznego kształtowania przestrzeni. Najpopularniejszym sposobem jest stosowanie jasnych mebli z lakierowanymi i błyszczącymi frontami. Również przeszklenia i chromowania optycznie powiększają przestrzeń. Głębi mogą dodać także otwarte półki i zastosowanie nóżek przy dolnej zabudowie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Usługowe Max Pracownia Projektowa Tomasz Zalewski
Biura projektów woj. świętokrzyskie25-526 Kielce, Okrzei 64
-
Prokonbud Projektowanie Konstrukcji Budowlanych Bogumił Duraj
Biura projektów woj. mazowieckie04-284 Warszawa, Liwiecka 11 lok. 24