Materiał Partnera

Jak działają skuteczne odkamieniacze do ekspresów?

Jak działają skuteczne odkamieniacze do ekspresów?

Odkamieniacze do ekspresu mają formę tabletek lub płynnych preparatów czyszczących. Ich działanie polega na usunięciu osadów wapiennych i resztek nieorganicznych z ekspresu, co podnosi wydajność urządzenia oraz wpływa na jego żywotność. Większość ekspresów posiada funkcje informujące o konieczności wykonania odkamienienia, warto jednak zapoznać się z zaleceniami producenta.

Dlaczego warto odkamieniać ekspres?

Aby kawa ziarnista mogła w pełni rozwinąć swój aromat, ważna jest regularna konserwacja ekspresu. Twardość wody wpływa na walory smakowe napoju. Wytrącający się z wody kranowej kamień to tak naprawdę wapń i magnez. Im większa liczba pierwiastków, tym słabiej odczuwalny jest smak naparu. Nalot kamienny może spowodować problemy z przepływem wody w ekspresach. Zabrudzone urządzenie pobiera więcej wody i zaparza kawę wolniej, przez co zużywa więcej energii. Co więcej, działa zdecydowanie głośniej, a efektem występowania osadów może być poważna awaria maszyny. Usterki powstałe na skutek niewłaściwego użytkowania w większości przypadków nie podlegają gwarancji, dlatego warto zapoznać się z załączoną instrukcją obsługi zakupionego ekspresu.

Basiści z firmy La' Roma podpowiadają, że pierwszym symptomem powstania dużej ilości nalotu jest problem z działaniem spieniarki do mleka. Przyjmuje się, że odkamienianie należy wykonywać po zaparzeniu maksymalnie 300 porcji kawy, chyba że producent podał inne parametry. Przy dwóch filiżankach kawy dziennie, odkamienienie przeprowadza się co 3,5 miesiąca.

Jak odkamienić ekspres?

Aby prawidłowo odkamienić ekspres, należy wyciągnąć, a następnie wypłukać pojemnik na wodę. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie pojemnika wodą i środkiem czyszczącym. Po jego dokładnym rozpuszczeniu wystarczy uruchomić ekspres poprzez wybranie funkcji czyszczenia. W uboższych wersjach ekspresów wystarczy uruchomić funkcję zaparzania.

Wybór odpowiedniego preparatu do odkamieniania powinien być dopasowany do zaleceń producenta. Oryginalny odkamieniacz nie tylko czyści, ale i konserwuje urządzenie. Niewłaściwie przeprowadzony proces może negatywnie wpłynąć na pracę ekspresu, a nawet doprowadzić do jego awarii. Co więcej, zbyt duża ilość preparatu użytego do czyszczenia negatywnie odbija się na smaku kawy.

Środki czyszczące mają właściwości rozbijające kamień dzięki wysokiej zawartości kwasku cytrynowego. Najczęściej rekomendowane są płyny odkamieniające, które są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Nie ma również ryzyka, że nierozpuszczone resztki tabletki lub granulatu pozostaną w osprzęcie ekspresu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy