Materiał Partnera

Jak obliczyć ratę kredytu mieszkaniowego?

Jak obliczyć ratę kredytu mieszkaniowego?

Marzysz o zamieszkaniu we własnym "M" i rozważasz wzięcie kredytu na mieszkanie? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i złożysz wniosek do banku, dokładnie sprawdź, czy stać Cię na takie zobowiązanie. Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością opłacania co miesiąc rat, które mogą znacząco obciążyć domowy budżet i zagrozić Twojej płynności finansowej. Dowiedz się, jak obliczyć ich wysokość.


Jak samodzielnie obliczyć ratę kredytu na mieszkanie?

Samodzielne obliczenie rat kredytu mieszkaniowego nie jest proste. Aby to zrobić, trzeba znać dokładne warunki umowy, czyli oprocentowanie, a także wiedzieć, ile chcesz pożyczyć i na jak długo. Następnie wszystkie dane trzeba podstawić do wzoru R=A*(1+(b/12)^n)*(1+(b/12)-1)/[(1+(b/12)^n)-1], gdzie:

  • R to rata kredytu,

  • A to całkowita pożyczona kwota,

  • b to wartość oprocentowania w skali roku,

  • ^ to symbol potęgowania,

  • n to liczba rat do spłaty.

Na szczęście istnieją łatwiejsze sposoby liczenia kredytu. Można do tego wykorzystać np. internetową porównywarkę ofert bankowych.


Jak obliczyć ratę kredytu w porównywarce?

Zastanawiasz się, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego na finanse.rankomat.pl? To proste!

  • Wejdź na stronę porównywarki i kliknij kafelek "porównaj kredyty hipoteczne".

  • Uzupełnij szczegółowy formularz zgłoszeniowy – podaj, jakiego wsparcia potrzebujesz oraz jak wygląda Twoja sytuacja finansowa i osobista. Dzięki temu system będzie mógł ocenić zdolność finansową i wyselekcjonować oferty dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości.

  • Kliknij kafelek "porównaj teraz" i zapoznaj się z listą przygotowanych ofert – pamiętaj, że to tylko wstępne obliczenia, dlatego traktuj je jako wskazówkę, a nie gotową ofertę.

Następnie pozostanie Ci zapoznać się z warunkami wszystkich propozycji i wybrać z nich dwie lub trzy najkorzystniejsze oferty. Pamiętaj, że starając się o kredyt hipoteczny, warto złożyć wnioski do kilku banków. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie pieniędzy na zakup mieszkania. Na koniec umów się na rozmowę z doradcą kredytowym, który zbierze potrzebne dokumenty, uzupełni brakujące informacje oraz udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania odnośnie do kredytu.


W ten sposób nie tylko znajdziesz tanią ofertę i zaoszczędzisz znaczną ilość gotówki, ale także nie będziesz marnować czasu na wizyty w placówkach banków czy u doradców kredytowych.


Co wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego?

Obliczenie przed podpisaniem umowy, ile kosztują hipoteczne kredyty na finanse.rankomat.pl, niesie ze sobą wiele korzyści. Na przykład pozwala sprawdzić, czy stać Cię na takie rozwiązanie. Jednak warto pamiętać, że całkowity koszt takiego zobowiązania może szybko się zmienić! Wpływ na to ma m.in. stawka WIBOR, która stanowi nieodłączny element oprocentowania.

Jest to stopa procentowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowym Banku Polski. W zależności od zapisów w umowie może wpływać na ratę kredytu co trzy lub sześć miesięcy i znacząco ją podwyższać albo obniżać.


Obliczenie raty kredytu przed podpisaniem umowy pomoże Ci sprawdzić, czy nie obciąży ona nadmiernie budżetu domowego. Dzięki temu unikniesz problemów finansowych. Sprawdź!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy