Materiał Partnera

Jak opracować projekt wnętrza kuchni z salonem? Porady i sugestie

Jak opracować projekt wnętrza kuchni z salonem? Porady i sugestie

Kuchnia połączona z salonem jest nowoczesnym rozwiązaniem, pozwalającym stworzyć przestronną i wygodną strefę dzienną. Najczęściej pojawia się w mieszkaniach o małym metrażu, gdzie każdy metr jest na wagę złota. Umiejętnie zaprojektowana kuchnia otwarta na salon zapewnia funkcjonalność połączoną z estetyką. Domownicy mają nieustanny dostęp do części jadalnej, mogą spędzać czas blisko kuchni, co wpływa na polepszenie więzi rodzinnych.

Wyspa kuchenna czy ścianka działowa?

Kuchnia otwarta na salon optycznie powiększa przestrzeń. Najważniejszy jest dobry projekt, pozwalający na doskonałe zagospodarowanie sprzętów AGD i mebli o odpoczynkowym charakterze. Musi pojawić się element, który oddziela, choć w najmniejszej części, kuchnię od salonu, np. modna wyspa kuchenna. Nie powinny znajdować się na niej żadne urządzenia ani płyta grzewcza. Najczęściej wykorzystuje się ją jako blat roboczy czy stół. Odpowiednia aranżacja jest kluczem do wyjątkowego wyglądu. Ciekawą opcję stanowią stylowe, podwieszane lampy nad wyspą, które oddzielają przestrzeń od sufitu.

Wyspa kuchenna staje się swoistą granicą między kuchnią a częścią wypoczynkową. Można zastąpić ją też ścianką działową, która wpłynie jednak na przestrzeń i optycznie ją zwęża. Jeżeli domownicy posiadają dużo sprzętów kuchennych, mogą je zakryć właśnie za pośrednictwem niskiej ścianki działowej (około 110-120 cm wysokości). Da się ukryć za nią większość sprzętów roboczych i akcesoriów, np. stojaków na wino, małych kredensów, czajników elektrycznych. Pas ścianki można wyłożyć płytkami ściennymi, a także zamontować na niej gniazdka elektryczne.

Znaczenie rozkładu mebli

Funkcjonalna kuchnia połączona z salonem powinna mieć odpowiedni rozkład sprzętów i mebli. Ciekawy pomysł stanowi zamontowanie na ścianach długich, przestronnych szafek, gdzie schowamy sprzęty i akcesoria kuchenne. W odpowiedniej aranżacji przestrzeni pomagają wyspy kuchenne i ścianki działowe. Innym rozwiązaniem jest również przemiana kuchni w pokój dzienny, gdzie postawi się duży rodzinny stół. Firma JM Mebel System, czołowy przedstawiciel i producent mebli kuchennych na wymiar, realizuje zabudowy meblowe dla całego domu, opierając się na własnych projektach i sugestiach potencjalnych domowników.

Dodatkowe elementy wystroju

Kuchnia otwarta na salon powinna być spójna z nim aranżacyjnie. Oba pomieszczenia można zaprojektować w jednakowym stylu lub wybrać wyraziste elementy, będące połączeniem między odmiennymi stylami, np. podłogi czy płytki ceramiczne. Choć w kuchni stosunkowo rzadko spotykamy drewniane podłogi, takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. Odpowiednio zaimpregnowane i pielęgnowane drewno będzie stanowić ozdobę aneksu kuchennego i salonu. Na podłodze można położyć stylowy i elegancki puchaty dywan, który nada pomieszczeniu przytulnego klimatu. Przydadzą się też ciekawe dodatki: zarówno w kuchni, jak i salonie można postawić różnorodne ozdoby, pamiątki z podróży i rośliny, które zapełnią przestrzeń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy