Jak umeblować niewielką kuchnię?
W małej kuchni przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem i udręką dla wszystkich domowników. Planując, jak urządzić niewielką kuchnię w bloku bądź w małym domu, warto znać kilka zasad, które mogą uchronić przed popełnieniem poważnych błędów architektonicznych. Sprawdzą się zarówno, gdy kuchnia ma postać aneksu, jak i wtedy, gdy jest osobnym pomieszczeniem. Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD, takim jak lodówka, piekarnik i mikrofalówka, nadmiernie przytłoczą wnętrze. Nawet najbardziej nowoczesne urządzenia nie zrekompensują wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.
Niskie szafki w kuchni
Osoby, które posiadają małą kuchnię i chcą maksymalnie wykorzystać dostępną w niej przestrzeń muszą pamiętać, że zabudowana meblami od podłogi po sufit sprawi, że kuchnia będzie wydawała się jeszcze mniejsza i ciaśniejsza niż w rzeczywistości. W niewielkiej kuchni najlepiej będzie zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinny się znajdować wyłącznie niskie szafki kuchenne, które są przeszklone lub półki – wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębi i wyda się większe.
Jeśli górna zabudowa jest dla urządzających kuchnię niezbędna, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie frontów szafek kuchennych wykonanych ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Przezroczyste meble kuchenne, znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni.
Dodatkowe miejsce do przechowywania
W celu zapewnienia dodatkowego miejsca do przechowywania, między blatem roboczym a szafkami górnymi warto zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty niezbędne do pracy, takie jak przyprawy bądź zioła, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.
Jak wskazuje ekspert z firmy Meble Balińscy: Praktycznym rozwiązaniem dla urządzających małą kuchnię jest zwiększenie szerokości blatu kuchennego do 80 cm. Dzięki temu, na blacie pod ścianą można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych noży, łyżek, cedzaków, niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków. Ponadto, pojawia się wówczas więcej miejsca na szafki kuchenne, które mogą być głębsze i bardziej pojemne.
Przestrzeń w kuchni można lepiej wykorzystać, stosując w niej mobilne wyposażenie. Szafki na kółkach mają także blaty do przygotowywania żywności. Dzięki temu można łatwo zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej, w dowolnym miejscu domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana