Materiał Partnera

Kuchnia w stylu klasycznym czy nowoczesnym – na jaki styl się zdecydować?

Kuchnia w stylu klasycznym czy nowoczesnym – na jaki styl się zdecydować?

Określenie stylu, w jakim ma zostać wykonana kuchnia to pierwszy etap całego remontu. Obecnie najchętniej wybierane są aranżacje klasyczne lub nowoczesne. Te pierwsze często stanowią zamkniętą przestrzeń, natomiast drugie – nie potrzebują dużo miejsca. Warto, aby również reszta pomieszczeń domowych była urządzona w podobnym stylu. Który wybór jest najkorzystniejszy?

Czym wyróżnia się kuchnia klasyczna?

Kuchnie klasyczne mają na pewno dłuższą historię niż nowoczesne. Charakteryzuje je ponadczasowość, szlachetność, komfort i funkcjonalność. Obecnie nie są one tak ciemne i ciężkie w odbiorze jak kiedyś. Teraz to elegancka, przytulna oraz ciepła przestrzeń. Kuchnia klasyczna wyróżnia się bogatymi i licznymi zdobieniami, a także naturalnymi materiałami, najczęściej drewnianymi. Barwy są raczej jasne i delikatne – biel, beż czy jasny brąz.

Na frontach mogą pojawić się witraże czy ornamenty. Coraz częściej meble wzbogaca się również o stylizowany sprzęt AGD dopasowany do mebli. To z pewnością idealne rozwiązanie dla miłośników tradycyjnych wnętrz. Trzeba przy okazji podkreślić, że taki styl sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach mających dużą, wydzieloną przestrzeń. Kuchnia klasyczna może przybierać bardziej rustykalny wyraz. Świetnie będą się w niej prezentowały ceraty w kratę i krzesła ze skrzyżowanymi tyłami.

Kuchnia nowoczesna – jak powinna wyglądać?

Najbardziej charakterystyczną cechą kuchni nowoczesnej jest jej funkcjonalność, a także wygoda. W przeciwieństwie do kuchni klasycznej meble nie są tutaj bogato zdobione, a raczej proste, wręcz minimalistyczne, poza tym mają stonowaną kolorystykę. W takim pomieszczeniu dominuje przede wszystkim: czerń, biel czy szarość, a czasami drobne elementy w żywszych kolorach.

Fronty szafek są proste i błyszczące, lakierowane albo wykonane z folii MDF. Często towarzyszą im również takie materiały jak szkło, metal czy tworzywa sztuczne

– tłumaczy przedstawiciel firmy ICBERG. Oświetlenie LED-owe stanowi efektywne i nowoczesne wykończenie.

Kuchnia nowoczesna sprawdzi się zarówno w wielkopowierzchniowych przestrzeniach, jak i tych stosunkowo małych. Może to być nawet aneks kuchenny, to zresztą bardzo częste rozwiązanie. W takich sytuacjach kuchnia otwarta optycznie się powiększa.

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie, który styl jest lepszy. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych zapotrzebowań. Jedni będą pragnęli czegoś nowego, prostego i funkcjonalnego, inni zechcą powrócić do czasów młodości, a więc rodzinnej, klasycznej ciepłoty. Każdy powinien sam odpowiedzieć na pytanie: co najbardziej mu odpowiada. Jeżeli natomiast nie można się zdecydować, warto zgłosić się do odpowiedniego projektanta, który stworzy proponowaną aranżację w wersji 3D.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy