Materiał Partnera

Najważniejsze elementy wyposażenia jadalni

Najważniejsze elementy wyposażenia jadalni

Bez względu na to, jak duże jest twoje mieszkanie, koniecznie musi się w nim znaleźć miejsce na jadalnię. W większych domach zwykle przeznacza się na nią oddzielne pomieszczenie, zaś w mniejszych, jest najczęściej połączona z kuchnią lub salonem wypoczynkowym. Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w jadalni i jak zaaranżować jej wnętrze, by było funkcjonalne i piękne.

Najważniejsze sprzęty w jadalni

Stół, przy którym domownicy zbierają się codzienne w celu wspólnego spożywania posiłków oraz wygodne krzesła wokół niego, to niewątpliwie najważniejsze elementy wyposażenia jadani. Czym kierować się przy kompletowaniu tego podstawowego zestawu? Wybierając stół musimy brać pod uwagę przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujemy oraz ilością osób, które mają przy nim zasiadać. Innymi słowy, im większa rodzina, tym większy wymagany rozmiar blatu. Jeżeli twoje mieszkanie jest niewielkie, ale rodzina liczna, możesz wybrać pośrednie rozwiązanie, czyli stół z rozkładanym blatem. Na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta stołów w różnych kształtach. Jeśli mebel ma zajmować centralne miejsce w pokoju, możesz zdecydować się na stół okrągły, natomiast gdy planujesz ustawić go przy ścianie, wybieraj raczej blaty prostokątne. Kolejną kwestią wartą uwagi jest materiał, z którego mebel jest wykonany. W tradycyjnych wnętrzach wspaniale prezentują się klasyczne stoły drewniane, zaś do nowoczesnego mieszkania warto wziąć pod uwagę stół ze szklanym blatem lub na fantazyjnych, często zaskakujących formą podstawach. Również wybór krzeseł do jadalni nie jest sprawą oczywistą, choć jeśli wybrałeś już stół, z pewnością będzie łatwiej. Do tradycyjnego stołu warto wybrać również klasyczne krzesła – na czterech nogach, z wygodnym oparciem, najlepiej tapicerowane w skórze lub tkaninie. Jeżeli w salonie pasuje surowy styl skandynawski, do drewnianego stołu wybierz również proste drewniane krzesła. W jadalni nowoczesnej świetnie będą wyglądały krzesła z tworzyw sztucznych lub kolorowej sklejki. Takie meble często oparte są na metalowych nogach lub płozach. Dla zagorzałych miłośników  naturalnych materiałów będą krzesła drewniane, ale o nietypowych kształtach, np. z nogami rozchodzącymi się centrycznie od siedziska ku podłodze.

Meble do małej i dużej jadalni

Co zrobić w sytuacji, gdy we wnętrzu nie ma miejsca nawet na niewielki rozkładany stolik? W wielu mieszkaniach możemy się dziś spotkać z tzw. wyspą, oddzielającą kuchnię od salonu i często służącą zarówno w charakterze blatu roboczego, jak i stołu do jedzenia. Takie rozwiązanie z reguły narzuca konieczność wyboru wyższych siedzisk, czyli hokerów. Z kolei duża jadalnia daje możliwość popuszczenia wodzy fantazji i wyboru dodatkowych sprzętów, które nie tylko podniosą funkcjonalność pomieszczenia, ale będą też stanowić dodatkową ozdobę. Jedną z propozycji Italia Style są urocze konsole, które ustawione np. w kącie jadalni będą wspaniałym elementem dekoracyjnym, na którym możesz ustawić kwiaty lub zdjęcia w ramkach. Szalenie eleganckim, a jednocześnie niezwykle przydatnym meblem w jadalni jest komoda. W niej możesz przechowywać obrusy, serwetki i dodatkowe komplety sztućców. Serwis kawowy i zastawę dla gości możesz wyeksponować w stylowej witrynie lub schować w poręcznym kredensie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy