Materiał Partnera

Nowoczesne meble. Do jakich wnętrz pasują stalowe stoły?

Nowoczesne meble. Do jakich wnętrz pasują stalowe stoły?

Nowoczesny design to często bardzo ciekawe poszukiwania i próby nowego odczytania dobrze znanych materiałów i ich zestawień. Projekty stalowych stołów to nieoczywiste połączenie oszczędnych form i materiałów, dających niesamowite efekty wizualne. Dzięki wykorzystaniu bardzo solidnych surowców – grubego drewna, betonu lub samego metalu stoły tego rodzaju mogą stać się ozdobą wielu aranżacji.

Stalowe meble we wnętrzach

Stal zawsze była materiałem, który fascynował zarówno twórców, jak i użytkowników. Stosowana masowo w różnych zastosowaniach przemysłowych na stałe wpisała się we wnętrza fabryk, wszelkiego typu instalacje, a także została nieodłącznym komponentem ustawionych w nich maszyn i urządzeń. Pierwszy okres popularności stali to czasy rewolucji związanej z wprowadzaniem maszyn parowych i późniejszym wykorzystywaniem żelaza i jego stopów w konstrukcjach mostów i budynków. Zwieńczeniem tego okresu była budowa stalowej wieży Eiffla, wzniesionej z okazji wystawy światowej w 1889 roku. Wieża, która stała się wkrótce symbolem Paryża, z jednej strony budziła wielkie kontrowersje ze względu na swój wygląd, z drugiej sprawiła, że stal zaczęto postrzegać nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również jako tworzywo nadające się na do poszukiwań artystycznych.

Prawdziwe odkrycie stali dla sztuki to jednak okres XX wieku. Od eksperymentów wykonywanych przez konstruktywistów aż po powszechnie wykorzystywanie stali w rzeźbach i kompozycjach przestrzennych w latach 70. ten rodzaj materiału stał się elementem różnych nowoczesnych projektów, również w obszarze sztuki użytkowej.

Ponowny rozkwit zainteresowania stalą możemy zaobserwować dziś. Powstające projekty czerpiące z inspiracji tzw. stylem industrialnym wykorzystują zarówno fascynację siłą i surowością materiału, jak i możliwości używania go jako prostych form urzekających swoją stabilnością i wytrzymałością.

Fascynację stalą widać dziś zwłaszcza w projektowaniu wnętrz. Bardzo często można w nich spotkać bardzo surowe, a zarazem pełne majestatycznego piękna materiały, takie jak beton architektoniczny, szkło, stal oraz drewno. Zainteresowanie designerów stalą widać również w powstających meblach. Szczególnie interesujące są wykonane z użyciem tego materiału stoły. Najczęściej łączą one w sobie dwa elementy przeciwstawne – wytworzoną sztucznie, twardą i zimną stal oraz naturalne drewno, pełne ciepła i naturalnego uroku nieuporządkowanego rysunku słojów i zmieniających się odcieni – wyjaśnia przedstawiciel firmy 5mm.studio, która zajmuje się projektowaniem mebli i elementów wyposażenia wnętrz.

Nieoczywiste połączenia – stalowe stoły we wnętrzach

Stoły wykorzystujące stal, także połączone z drewnem albo betonem wymykają się prostym klasyfikacjom. Z całą pewnością sprawdzą się znakomicie w bardzo oszczędnych i nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza tych, których projekty są inspirowane stylem industrialnym. Niezwykle prosta, choć dopracowana forma, będzie znakomicie podkreślała surowy i chłodny charakter takich miejsc. Jednocześnie dzięki dodatkowym elementom, takim jak grube drewniane blaty stołów opartych na stalowej konstrukcji, wprowadzają do takich przestrzeni swego rodzaju kontrapunkt, związany z naturą i wszystkim, co się z nią łączy. Bardzo podobnie mogą oddziaływać na całą aranżację stoły z surowego betonu wsparte na lakierowanych proszkowo nogach, które mogą być pomalowane w niezwykle żywe kolory, dające podobny efekt.

Co ciekawe, tak nowoczesne meble, jak stoły stalowe sprawdzą się również we wnętrzach eklektycznych, łączących kilka różnych nurtów i stylów projektowania oraz aranżowania przestrzeni. Prosta forma stalowego stołu będzie się dobrze komponowała z innymi elementami, z jednej strony wyraźnie odcinając się od reszty przedmiotów swoim oszczędnym wyglądem, z drugiej z tego samego powodu nie będzie zakłócała sposobu ich odbioru.

Ze względu na swój unikalny charakter stoły stalowe mogą być również użyte we wnętrzach klasycznych i bardzo tradycyjnych. Podobnie jak w przypadku połączenia terenów dawnych fabryk z nowoczesnymi elementami architektonicznymi w budynkach łódzkiej  Manufaktury czy warszawskiego Konesera mogą stanowić znakomity akcent ożywiający wnętrze i pozwalający na spojrzenie na nie w zupełnie nowy sposób.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy