Materiał Partnera

Panele kuchenne - jakie wybrać?

Panele kuchenne - jakie wybrać?

Panele szklane do kuchni mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych płytek. Tym bardziej, że szkło między szafkami to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie musimy obawiać się o zabrudzenia ścian. Wystarczy wilgotna ścierka, aby pozbyć się rozchlapanego sosu albo plam po soku. Jakie panele kuchenne powinniśmy wybrać? Sprawdźmy, czym się kierować, kiedy chcemy zaaranżować kuchnię w nowoczesnym stylu!

Czym są panele kuchenne?

Panele kuchenne to nic innego niż grafika na szkle, która może przyjmować dowolne motywy. Wysokiej jakości szkło jest odporne na zarysowania i zmienne temperatury. Można je montować nawet przy kuchence gazowej czy elektrycznej! Do tego, jak już wspomnieliśmy, szklane panele bardzo łatwo wyczyścić. Świetnie sprawdzają się nad blatem roboczym i można je zaprojektować wedle indywidualnych preferencji. Na co zwracać uwagę, wybierając panele szklane do naszej kuchni?

Rodzaje szkła do kuchni

W ofercie sklepów zajmujących się produkcją i dystrybucją szkła do wnętrz znajdują się różne rodzaje paneli szklanych. Najbardziej popularne rodzaje szkła to:
  • szkło typu Float – o grubości od 4 do 6 mm, które może być zdobione dowolnym motywem dekoracyjnym. Wybierajmy ciemne kolory. Szkło ma zielonkawy odcień, dlatego jasne wzory nie będą dobrze się prezentować. Szkło typu Float jest odporne na zarysowania, wilgoć i powierzchniowe odbarwienia. Nie jest to szkło hartowane, dlatego należy uważać na uszkodzenia mechaniczne,
  • szkło typu Optiglass – o grubości od 2 do 20 mm, które jest idealnie transparentne. Doskonale sprawdza się w jasnych aranżacjach kuchennych i dobrze odwzorowuje każdą grafikę. Również nie jest to szkło hartowane,
  • szkło hartowane – najbardziej polecane szkło na panele kuchenne. Jest odporne, wytrzymałe na wysokie temperatury, a przy tym ma bardzo atrakcyjny design. Należy pamiętać, że szkło hartowane nie nadaje się do cięcia, dlatego panele należy przygotować idealnie pod wymiar. Co więcej, wszystkie otwory muszą być wykonane przez producenta – wykonując je samodzielnie, możemy uszkodzić panele.

Sposób montażu paneli kuchennych

Drugą istotną kwestią przy zakupie paneli kuchennych jest sposób ich montażu. W jaki sposób mogą być montowane? Na to pytanie odpowie nasz rozmówca z firmy Glass Market:
Panele kuchenne montuje się w trojaki sposób. Po pierwsze możemy użyć bezbarwnego kleju montażowego. Klej jest niewidoczny, a przy odrobinie wprawy, przykleimy panele samodzielnie. Niestety, w razie remontu, panele zostają zniszczone – nie da się ich odkleić i przykleić ponownie. Co więcej, meble kuchenne osiadają, dlatego musimy zostawić niewielką szparę między panelami a szafkami – inaczej panele pękną. Niestety, w tej szparze będzie gromadzić się kurz i inne zanieczyszczenia. Drugim rozwiązaniem jest wprowadzenie paneli kuchennych w specjalnie przygotowane ramki. Wybierając ten sposób, zatrudnijmy profesjonalną firmę. Co ważne, ramki można zdjąć na czas remontu, nie niszcząc paneli, dodatkowo ramki niwelują osiadanie szafek. Ostatnim sposobem jest montaż paneli na dystansach. Ta metoda pozwala wprowadzić pod panel dodatkowe oświetlenie i idealnie sprawdza się w narożach. Pamiętajmy, że wymaga profesjonalnej ekipy i idealnych wymiarów paneli.

Jakość wykonania szkła i wzór paneli kuchennych

Ponadto zwracajmy uwagę na wysoką jakość wykonania paneli kuchennych, a zwłaszcza na sposób zadrukowania szkła. Tańsza metoda polega na wykonaniu nadruku na cienkiej folii, którą przykleja się do szkła. Nie jest to trwałe rozwiązanie. Lepiej zdecydować się na nadruk wykonany w technologii UV, który gwarantuje wyrazisty efekt dekoracyjny. Tak przygotowany panel nie ulega zmatowieniu i jest odporny na zarysowania.
Przemyślmy również wybór motywu dekoracyjnego, który powinien pasować do całej aranżacji. Grafika może się wtapiać w stylistykę kuchni, ale też odznaczać się i przyciągać uwagę. Wybór należy wyłącznie do nas! Jedno jest pewne – panele kuchenne zawsze zapewniają wspaniały efekt wizualny i są bardzo praktycznym rozwiązaniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy