Materiał Partnera

Rodzaje pojemników na odpady

Rodzaje pojemników na odpady

Prawidłowe segregowanie śmieci pozwala na zmniejszenie ilości odpadów oraz obłożenia wysypisk śmieci, a także na powtórne wykorzystanie niektórych surowców. To bardzo ważne, aby być świadomym nie tylko znaczenia segregacji odpadów, ale również obowiązujących w całym procesie zasad. W związku z tym, należy zapoznać się z rodzajami kolorowych pojemników na odpady, które są stałym elementem każdego osiedla mieszkaniowego.

Kolor pojemnika a rodzaj odpadów

Chociaż wydawać by się mogło, że dla wszystkich kwestia segregacji powinna być bliska, nie zawsze tak się dzieje. Wyróżnia się cztery podstawowe kolory pojemników na odpady: niebieski, zielony, żółty, biały i brązowy.

Specjalista z firmy MiM ZBIORNIKI, zajmującej się sprzedażą zbiorników i pomp paliwowych, mówi: Pojemniki na odpady o kolorze niebieskim służą do gromadzenia papieru, np. gazet, zeszytów, ulotek lub kartonów. Do białych i zielonych wrzuca się szkło bezbarwne i kolorowe. Natomiast na żółto barwi się pojemniki do składowania odpadów plastikowych lub aluminiowych, np. plastikowe butelki, puszki, opakowania po konserwach, czy folie i reklamówki.

Nieraz przy pojemnikach pomalowanych na standardowe kolory pojawiają się zbiorniki o barwie brązowej. Wyrzuca się do nich tzw. odpady zmieszane i bio, czyli resztki jedzenia, fusy po kawie lub herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także zawartość worków z odkurzaczy.

Ponadto, czerwone pojemniki służą do gromadzenia śmieci aluminiowych i metalowych, a do czarnych wrzuca się odpady zmieszane, takie jak porcelana, opakowania po aerozolach, zużyte materiały higieniczne, np. dziecięce pieluchy, albo żwirek ze zwierzęcych kuwet. Sezonowo pojawiają się również dodatkowe zielone kontenery na liście, skoszoną trawę i gałęzie.

Pojemników na odpady nie można za to napełniać materiałami niebezpiecznymi, elektrośmieciami lub lekami. Składowanie takich śmieci odbywa się w wyspecjalizowanych do tego miejscach, np. przeterminowane leki można zanieść do apteki.

Jak zbudowany jest pojemnik?

Prawdopodobnie większość społeczeństwa spotyka się z pojemnikami na odpady niemal każdego dnia. Te charakteryzujące się wysoką jakością wykonane są z polietylenu, dzięki czemu są odporne na promienie UV, wysokie temperatury, czy inne czynniki atmosferyczne.

Zazwyczaj są wyposażone w system opróżniania dźwigowego i charakteryzują dużą pojemnością w stosunku do niewielkich gabarytów. Klasycznie posiadają dwa otwory wrzutowe i są podpisane tak, aby każdy wiedział, do którego pojemnika trzeba wrzucić poszczególne odpady.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy