Materiał Partnera

Śmietniczki używane w gospodarstwach domowych

Śmietniczki używane w gospodarstwach domowych

Kosze na śmieci używane w domu to bardzo istotna kwestia, głównie ze względu na ochronę środowiska. Segregacja już u źródła, czyli w domu, biurze, czy szkole, jest pierwszym krokiem do poprawy stanu środowiska naturalnego. Poprawnie segregowane odpady zostają przetworzone lub zutylizowane, przez co nie skażą gleby ani wody.

Gospodarka odpadami w domu

Część osób nadal jest sceptycznych wobec domowej segregacji śmieci. Częstym powodem jest to, że takie osoby uważają, że nie zmieszczą aż tylu pojemników w niewielkim mieszkaniu. Do tego powszechny jest ciągle mit, że segregowane odpady i tak trafiają do jednej śmieciarki. Oczywiście jest to nieprawdą, a segregacja odpadów jest bardzo ważna. Nie tylko w domu, ale także w biurze, szkole, hotelu czy centrach handlowych. Obecnie istnieje sporo praktycznych rozwiązań, żeby ułatwić segregację. Popularnym wyjściem jest zamontowanie pod zlewem dużej szuflady, w której możemy umieścić odpowiednie pojemniki. Warto też się zastanowić jakich odpadów generujemy najwięcej, w celu dobrania odpowiedniej wielkości odpowiednich koszy. Trzeba też wiedzieć, gdzie je postawić, na pewno w kuchni trzeba mieć pojemnik na odpady biodegradowalne. Można również uruchomić swoją kreatywność i pojemnik na czyste śmieci, na przykład papier, stworzyć z ozdobnego koszyka. Wtedy kosz na śmieci stanie się ozdobą! – dodaje ekspert z firmy Walkiewicz, zajmującej się produkcją narzędzi rolniczych i ogrodowych.

Segregacja śmieci

Na szczęście mamy w Polsce jednolity i jasny sposób segregacji odpadów. Śmieci należy segregować według pięciu kategorii: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. Najlepiej zakupić większe pojemniki na odpady, które będą stały na zewnątrz. Na koszach zazwyczaj są zamieszczone odpowiednie naklejki, na których jest zamieszczona informacja, jakiego rodzaju odpady należy wyrzucać do danych pojemników. Warto pamiętać najważniejsze wytyczne, np. aby nie wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne opakowań po lekach, czy do papieru zużytych chusteczek higienicznych lub śmieci znacznie natłuszczonych. Do odpadów zmieszanych należy wyrzucać wszystkie odpady, które nie nadają się do recyklingu, jednak z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych. Do pojemnika na odpady biodegradowalne można wyrzucić gałęzie pozostałe po obcinaniu krzewów, resztki jedzenia czy zaimpregnowane drewno. Nie wolno z kolei wyrzucać kości zwierząt, odchodów czy drewna impregnowanego. Warto wygospodarować przestrzeń w domu i ogrodzie na odpowiednie pojemniki, środowisko będzie nam wdzięczne. Łatwiejszą sytuację mają mieszkańcy bloków, ponieważ wspólnota mieszkaniowa czy administracja zapewnia odpowiednie pojemniki do segregacji na zewnątrz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy