Materiał Partnera

Warzenie piwa krok po kroku

Warzenie piwa krok po kroku

Warzenie piwa to najważniejsza czynność podczas jego produkcji. Proces ten składa się z wielu etapów, bez których nie jest możliwe stworzenie piwa. Podczas każdego z nich należy wykazać się cierpliwością, ponieważ proces warzenia piwa jest czasochłonny. Składa się z kilku etapów, w których należy przestrzegać określonych zasad. Jak przebiega warzenie piwa? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Po pierwsze zacieranie i filtrowanie

Zacieranie piwa polega na gotowaniu przez wiele godzin zmielonego słodu pszenicznego lub jęczmiennego w początkowej temperaturze 38°C, którą stopniowo się zwiększa. Ważne jest, by nie przekroczyć 80°C, ponieważ słód jest wtedy pozbawiany swoich właściwości. Kolejnym etapem jest filtrowanie, czyli oddzielanie pozostałości ziaren od wywaru, do którego używa się rurek filtracyjnych. Tak przygotowany płyn nazywa się brzeczką.

Zacieranie jest niezwykle ważnym etapem warzenia piwa. Pilnowanie odpowiednich temperatur jest niezbędne do tego, aby poprawnie wyprodukować piwo – tłumaczy pracownik Browaru Pilsweizer, który produkuje  piwo Pilsvar w wielu różnych odmianach.

Gotowanie brzeczki z chmielem oraz studzenie

Otrzymaną brzeczkę gotuje się przez godzinę pod przykryciem, aby nie dostały się do niej zanieczyszczenia. W tym czasie do brzeczki dodaje się chmielu, który odpowiada za aromat i charakter piwa. Ilość dodanego chmielu jest uzależniona od rodzaju piwa, które chce się otrzymać. Pozwala to na otrzymanie na przykład piwa pils, które charakteryzuje się wyraźnym aromatem. Aby jednak produkcja piwa się powiodła, piwo dolnej fermentacji powinno studzić się pod przykryciem do 10°C, a piwo górnej fermentacji – do 20°C.

Fermentacja i leżakowanie, czyli ,,wisienki na torcie”

Ostudzoną brzeczkę lokuje się w fermentatorze. Na wierzch brzeczki umieszcza się drożdże piwowarskie, nie mieszając obydwu produktów. Również w przypadku fermentacji ważna jest temperatura – zbyt wysoka (około 70°C) powoduje obumieranie drożdży. Fermentacja burzliwa rozpoczyna się już po kilku godzinach od dodania drożdży i trwa – według ekstraktu – od jednego tygodnia dla piw z 10 stopniami w skali Plato aż po trzy tygodnie dla piw z 22 stopniami w skali Plato. Po niej następuje leżakowanie, czyli dojrzewanie piwa. Tutaj również długość procesu zależy od ekstraktu piwa. Minimum 3 tygodnie leżakuje piwo dolnej fermentacji 10°P, a 4-5 miesięcy piwo 22°P. Dla piw górnej fermentacji leżakowanie trwa ok. 2 tygodni. Po tym procesie piwo poddawane jest filtracji przez ziemię okrzemkową, co sprawia, że nie jest ono mętne. Następnie umieszczane jest w tanku w celu ustabilizowania się, a na końcu – rozlewane do butelek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy