Właściwości i zastosowanie okapów gastronomicznych z wbudowanym wentylatorem
Obiekty gastronomiczne to miejsca, w których oczekujemy nie tylko dobrego jedzenia, ale i przyjemnej atmosfery. Nikt nie lubi spędzać czasu w miejscach, z których wychodzi się przesiąkniętym zapachami potraw. Wymiana powietrza jest więc bardzo ważna nie tylko dla pracowników kuchni, ale i dla gości – w końcu kuchnia nigdy nie jest szczelnie oddzielona od sali, na której jadamy. Co warto wiedzieć o okapach gastronomicznych z wbudowanym wentylatorem?
Jakość powietrza ma znaczenie
Każdy właściciel lokalu gastronomicznego powinien zadbać o jakość powietrza wewnątrz. Musimy zapewnić skuteczną cyrkulację powietrza, by pozbywać się zapachów, które pochodzą z gotowania, tłuszczy zawartych powietrzu oraz w większości przypadków sporej ilości pary wodnej. Skuteczna cyrkulacja dostarcza też świeżego i czystego powietrza z zewnątrz.
Jakość powietrza w lokalu gastronomicznym zależy głównie od zysków ciepła i wilgoci – mówi nam przedstawiciel producenta okapów przemysłowych Belmag z Wrocławia – zadaniem wentylacji jest więc usuwanie z pomieszczeń wszelkich zanieczyszczeń i zapachów oraz zastępowanie ich świeżym powietrzem. Tu świetnie sprawdzają się okapy gastronomiczne z wbudowanym wentylatorem.
Charakterystyka wentylatorów
Wentylatory w okapach gastronomicznych powinny być skonstruowane w taki sposób, by działać skutecznie i przy tym mocno nie hałasować. Oczywiście zależy nam także na tym, by zużycie energii było jak najniższe. Obudowa może być wykonana na przykład ze stali cynkowanej, zaizolowana akustycznie i termicznie matą o odpowiedniej odporności ogniowej. Silniki elektryczne w okapach gastronomicznych powinny być wykonane zgodnie z obowiązującymi Dyrektywami i klasami sprawności. Zwykle mają zasilanie jednofazowe lub trójfazowe, choć są też wentylatory z silnikami w wykonaniu specjalnym. Przykładowe warianty wydajności wentylatorów to 350 m3/h, 750 m3/h, czy 1000 m3/h. Dostępne są również wentylatory kanałowe, także o wysokiej wydajności.
Jakie są wymogi dotyczące wentylacji w lokalach gastronomicznych?
Ilość powietrza wentylacyjnego (wartość minimalna, inaczej nazywana wartością higieniczną), wyznaczana jest na podstawie ilości osób, które przebywają w pomieszczeniach. Na przykład dla sali konsumpcyjnej przyjmuje się, że dla na jedną osobę przypada 30 m3/h świeżego powietrza. W części kuchennej, produkcyjnej, gdzie montowane są okapy gastronomiczne z wbudowanym wentylatorem, mówimy o wielkości wymaganego strumienia powietrza, np. 10-50 wymian na godzinę. Określa się także wilgotność powietrza, jego temperaturę i prędkość powietrza w miejscu pracy. Projektowanie wentylacji w lokalu gastronomicznym najlepiej powierzyć doświadczonej ekipie, a okapy gastronomiczne i inne elementy zamówić po prostu od producenta okapów przemysłowych, który oferuje swoim klientom kompleksowe usługi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana