Wybieramy kredens do kuchni w stylu prowansalskim

Czym charakteryzuje się styl prowansalski? Dominacją ciepłych kolorów, naturalnych tkanin i sielskością tożsamą z niewielkimi francuskimi miejscowościami. To przytulne, estetyczne wnętrza, których podstawową cechą jest pewna subtelność, widoczna w pastelowych i jasnych barwach. Często występującym kolorem jest blady fiolet, objawiający się także w klasycznym umeblowaniu, takim jak kredens kuchenny.
Kredens stanowi nie tylko klasyczny, dekoracyjny element wyposażenia, ale także niezwykle funkcjonalny system przechowywania. Ze względu na duże gabaryty wyróżnia się dużą pojemnością, dającą możliwość magazynowania sprzętów kuchennych, przypraw, ściereczek czy obrusów. Może także pełnić rolę biblioteczki, na której znajdują się zdjęcia rodzinne lub inne ważne pamiątki, nawet książki. Szeroki blat ma dwojakie zastosowanie: z jednej strony może zostać wykorzystany jako narzędzie pracy domowego barmana, z drugiej – kucharza. Współczesne projekty celowo zakładają powiększenie tej części mebla, aby zapewnić dodatkową płaszczyznę do obróbki żywności. Szczególnie efektowne wydają się jednak te przeznaczone do wnętrz w stylu prowansalskim.
Kredens kuchenny a dekoracja domów i mieszkań
Wspomniany nurt aranżacji posiłkuje się drewnem. To surowiec, który można zaobserwować w wielu elementach wyposażenia. Tradycją francuskich gospodarstw było zachowywanie starych, naturalnych mebli i poddawanie ich renowacji bądź przekazywanie w ręce następnych pokoleń. Z tego powodu wiele sprzętów jest dzisiaj dodatkowo „postarzanych”. Styl prowansalski docenia proste budulce i klasyczne umeblowanie. Odrzuca wartości nowoczesnych, modernistycznych sposobów urządzania wnętrz – nie przyjmuje mody na minimalizm i samoograniczanie. Skupia się przede wszystkim na tym, co posiada pewną historię – komentuje przedstawiciel firmy Meble K&D. Wspomnianą cechę można przypisać właśnie kredensom kuchennym.
Modele prowansalskie wyróżniają się pastelowym kolorem farby akrylowej oraz prostą, klasyczną konstrukcją. Zdobione uchwyty dodatkowo podkreślają urok tego nurtu aranżacji, a elementy stworzone niemalże surowych desek wprowadzają naturalne akcenty do wnętrza. Obecność otwartych półek oraz przeszklenia umożliwia rozmieszczenie rustykalnych dekoracji i słoiczków wypełnionych aromatycznymi przyprawami. Można również poustawiać stare, rodzinne książki kucharskie, które z pewnością nadadzą niepowtarzalny klimat pomieszczeniu. Kredens drewniany, zapełniony buteleczkami z oliwą, z warkoczem czosnku i niewielkim wazonem pełnych suszonych, łąkowych kwiatów będzie stanowił kwintesencję takiego stylu.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem kredensu?
Przed zamówieniem mebla należy dokładnie przeanalizować jego poszczególne właściwości. Tradycyjne konstrukcje odrzucają instalację prowadnic do szuflad, które działają głównie na zasadzie samodzielnego wysuwania i wsuwania. Warto również zwrócić uwagę na sposób montażu kredensu: niektóre modele zostają przetransportowane w częściach w celu łatwiejszego przenoszenia pomiędzy pomieszczeniami. To dosyć okazały, wysoki element wyposażenia, dlatego wcześniejsze połączenie mogłoby sprawić pewne trudności. Ze względu na jego wymiary, trzeba również zastanowić się nad dobrym umiejscowieniem, aby nie ograniczał przestrzeń przeznaczoną na poruszanie się.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana