Zazdrostki dziane w kuchni – powrót do mody sprzed lat

Historia wskazuje na różnorodne formy dekoracji okien. Zasłony początkowo nie miały funkcji estetycznych – wyprodukowane ze skóry, miały za zadanie izolować budynek oraz chronić prywatność jego mieszkańców. Kwestie wystroju pojawiły się dużo później. Dopiero wraz z powstaniem i upowszechnieniem szyb wynaleziono pierwsze firanki, a po jakimś czasie – także zazdrostki.
Kuchnia zawsze stanowiła ważny element gospodarstwa. To tutaj przygotowywano strawę, ale także jedzono i spotykano się z rodziną czy sąsiadami. Nic więc dziwnego, że rustykalny styl wystroju skupia się właśnie na tym miejscu, przenosząc niektóre cechy charakterystyczne do pozostałych pomieszczeń. Oprócz popularnych warkoczy z czosnku i naturalnego drewna, we współczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się zazdrostki. Są to krótkie firanki, odsłaniające zazwyczaj połowę okna. Geneza ich powstania nie jest do końca określona, jednak można domniemywać, iż taka forma zasłony pozwalała na kontrolę tego, co działo się przed domem. Dzisiaj pełni przede wszystkim rolę subtelnej dekoracji.
Jak wieszać zazdrostki?
Niewielkie, delikatne firaneczki posiadają szereg praktycznych zalet. Nie przysłaniają całkowicie okna, dzięki czemu światło może swobodnie wpadać do pomieszczenia, a także pozwalają na instalację zaraz po upraniu bez obawy o zabrudzenie ich końcówek. Są również łatwe do zawieszenia – większość modeli została wyposażona w specjalne wieszaki,"oczka" czy klipsy, które ułatwiają ten proces.
Zazdrostki można montować pojedynczo lub w zestawie. Zwłaszcza w tej drugiej aranżacji wyglądają zjawiskowo, zachodząc na siebie lub wzajemnie się uzupełniając – twierdzi pracownik firmy POLONTEX. Kolorowe, proste, koronkowe, drukowane czy dziane – wszystkie możliwości wyboru są dostępne w dzisiejszej ofercie, sprawiając, że nawet nowoczesne, często surowe wnętrze wydaje się bardziej przytulne.
Jak wybrać zazdrostkę do swojej kuchni?
Subtelna zasłonka potrafi całkowicie zmienić wrażenie, jakie daje wystrój danego pomieszczenia. Wiele zależy również od tkaniny i motywów, które zostały na niej przedstawione. W szczególności poleca się dziane zazdrostki do kuchni, ze względu na ich ponadczasowy urok oraz naturalność. Prezentują tradycyjny styl dekoracji, wnosząc do wnętrza rustykalny wdzięk. Przypominają nieco klasyczne firanki, jednak ze względu na swoje rozmiary nie przytłaczają okna, nie zasłaniając widoku, jaki się za nim znajduje. W ich produkcji często wykorzystuje się wzory florystyczne, także barwne kwiaty, jak i abstrakcyjne i geometryczne formy. Zazwyczaj zakończone są półkolistymi lub trójkątnymi kształtami.
Rosnącą popularność zdobywają również zazdrostki drukowane. Charakteryzują się nieco większą gamą kolorystyczną, jak i zdobnictwem. Ze względu na technikę wytwarzania można zastosować nieco bardziej skomplikowane oraz szczegółowe motywy, które z pewnością ożywią wnętrze kuchni. Dla prawdziwych fanów tradycyjnych, rustykalnych dekoracji sprawdzą się opcje haftowane, wymagające znacznie większego nakładu pracy przy produkcji. Stanowią rodzaj klasyki, nawiązując do wystroju wiejskich, rodzinnych domów. Nadają wnętrzu całkowicie nowy wymiar swojskości i przytulności, ocieplając zimne kąty i delikatnie przepuszczając promienie słoneczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
4q Dekton Pracownia Architektoniczna Marzena Jaroszek
Architekci woj. zachodniopomorskie71-552 Szczecin, Królewicza Kazimierza 2i lok. 3
-
Wonder Home Studio Adam Kluge
Biura projektów woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Broniewskiego 8B lok. 2