kuchenna bateria

Kryteria wyboru baterii kuchennej

Zakup baterii do zlewozmywaka nie może być przypadkowy, a do wizyty w sklepie z armaturą kuchenną trzeba się przygotować. Wybór nieodpowiedniej baterii może znacznie utrudnić codzienne korzystanie z kuchni. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele bardzo atrakcyjnych wizualnie modeli baterii, najważniejszym kryterium wyboru muszą być jej wymiary i kształt dopasowany do warunków w miejscu przeznaczenia.

Przebywając w dobrze zaprojektowanej i wyposażonej kuchni, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że panujący w niej komfort jest wynikiem precyzyjnego doboru wszystkich znajdujących się tu elementów. Aby po zakończeniu remontu lub urządzania nowej kuchni nie okazało się, że pomieszczenie jest ładne, ale niepraktyczne, warto zapoznać się z zasadami funkcjonalnej aranżacji tego wnętrza. Dziś przyjrzymy się zagadnieniu doboru baterii do zlewu.

Funkcjonalna strefa zmywania

Chociaż w nowoczesnych kuchniach coraz częściej pojawiają się zmywarki do naczyń, zlewozmywak wciąż jest niezbędny. Służy, chociażby do odcedzania gotowanych kasz i makaronów, a przede wszystkim do mycia świeżych owoców, warzyw i mięs. Źródło bieżącej wody jest też potrzebne podczas prac porządkowych w kuchni, a więc sprzątania po przygotowaniu posiłków. Zatem mimo dostępności automatycznych rozwiązań do zmywania naczyń, zlew z niezawodną baterią jest wciąż bardzo ważnym punktem na planie kuchni.

Producenci armatury kuchennej oferują swoim klientom baterie zróżnicowane pod względem konstrukcji i sposobu montażu. Obok najpopularniejszych baterii stojących dostępne są modele ścienne, a nawet podtynkowe. W praktyce okazuje się jednak, że w kuchni najlepiej sprawdzają się właśnie baterie stojące, montowane do blatu za komorą zmywania lub bezpośrednio do zlewu. Za takim wyborem przemawia po pierwsze łatwość instalacji, a po drugie różnorodność modeli stojących. Nie bez znaczenia jest także możliwość montażu na popularnych obecnie wyspach.

Wybierając baterię kuchenną, trzeba zwrócić uwagę na jej wysokość, która musi być dopasowana do głębokości zlewu i jego otoczenia. Zbyt niska bateria przy płytkim zlewie może utrudnić wstawianie i mycie dużych garnków, z kolei zbyt wysoka może nie zmieścić się w danym miejscu, jeśli nad zlewem zamontowane są szafki. Przed zakupem baterii trzeba więc dokładnie wymierzyć przestrzeń wokół strefy zmywania – podpowiada nasz rozmówca z internetowego sklepu metalowego karolewscy.pl.

Dodatkowe możliwości baterii kuchennej

Obecnie rzadko zdarza się, by bateria kuchenna nie zapewniała możliwości obrotu. Wylewki obrotowe sprawdzają się zarówno w jedno-, jak i dwukomorowymi zlewami. Ciekawą propozycją są też baterie z wyciąganą wylewką. W takich modelach wylewka umieszczona jest na elastycznym wężu, co znacznie zwiększa zakres możliwości ruchu osoby pracującej w kuchni. Korzystając z wylewki wyciąganej, możemy napełniać wodą naczynia bez wkładania ich do zlewozmywaka, łatwiejsze jest także czyszczenie komory zlewu.

W większości baterii kuchennych pokrętła zastąpione są pojedynczym regulatorem, który umożliwia płynną regulację ciśnienia i temperatury wody jedną ręką. Baterie z dwoma pokrętłami są już rzadkością i wybierane są głównie do kuchni w stylu vintage, gdzie wygląd bierze górę nad funkcjonalnością. Tymczasem nowoczesna armatura kuchenna również może zachwycać. Poszczególne modele różnią się między sobą kształtami i rodzajem wykończeń. Obok najczęściej spotykanych baterii chromowanych znajdziemy baterie ceramiczne i granitowe, które pięknie komponują się ze zlewami wykonanymi z wymienionych materiałów.

Regulamin korzystania z serwisu