Jak wybrać idealne meble do jadalni?

Jak wybrać idealne meble do jadalni?

Większość polskich rodzin ma jadalnię połączoną z kuchnią albo stanowiącą wydzieloną część z salonu. Podpowiadamy, jak urządzić jadalnie, żeby była równocześnie wygodnym i eleganckim miejscem rodzinnych spotkań. Jak dobrze dopasować meble do jadalni?

Zazwyczaj nie mamy w domu osobnego pomieszczenia na jadalnie, dlatego wybór mebli jest uzależniony od tego, czy jest ona połączona z kuchnią czy z salonem. Zasada jest prosta – wybierając rodzaj i kolor mebli trzeba zachować spójność stylistyczną całego pomieszczenia. Pamiętajmy również, że najważniejszym meblem do jadalni jest stół. Jeśli planujemy często organizować spotkania towarzyskie albo mamy dużą rodzinę, najlepiej zainwestować w stół dla 6 osób. W przypadku, gdy ogranicza nas metraż, możemy kupić stół z rozkładanym, rozsuwanym blatem. W podstawowej wersji nie będzie nam zajmował więcej miejsca niż ten dla 4 osób, a w razie potrzeby szybko możemy go rozłożyć.

Jaki wybrać kształt stołu?

W zasadzie mamy 2 możliwości – stół prostokątny albo okrągły. Do dużej jadalni możemy wybrać dowolny z nich, jeśli jednak nasza jadalnia nie jest zbyt przestronna, lepiej sprawdzi się stół prostokątny lub kwadratowy. W razie potrzeby będziemy mogli go dosunąć do ściany, a poza tym jest bardziej ustawny niż okrągły. Z drugiej jednak strony, stoły okrągłe zdecydowanie lepiej integrują domowników, ponieważ siedząc przy nich nikt nie będzie czuł się posadzony na gorszym miejscu. Stół okrągły jest również polecany w domach, w których mieszkają dzieci, ponieważ nie posiada ostrych krawędzi.

Jak radzi ekspert ze sklepu Meble BoniekStoły prostokątne mają jeszcze tę zaletę, że mogą dodatkowo pełnić rolę biurka. Jeśli mamy małe mieszkanie, możemy w naszej jadalni nie tylko spożywać posiłki, ale także pracować, a nasze dzieciaki mogą odrabiać tam lekcje pod naszym czujnym, rodzicielskim okiem.

Drewniany, z płyty MDF czy ze szkła?

Kolejna decyzja do podjęcia to wybór materiału wykonania stołu. Najczęściej (ze względów cenowych) decydujemy się na płytę MDF, która nieźle wygląda, jest dość trwała i stosunkowo tania. To rozwiązanie ekonomiczne i praktyczne zarazem. Jeśli nasz budżet jest większy, możemy zainwestować w stół z drewna. Ten szlachetny mebel nada kuchni elegancji i rangi pomieszczenia urządzonego z najlepszym gustem. A jeśli lubimy nowoczesne wnętrza i zabawę formą, może zaciekawić nasz stół z hartowaną szklaną taflą, która wspiera się na metalowych nogach. Taki stół uatrakcyjni każdą kuchnie i doskonale wpasuje się w stylistykę reszty umeblowania.

Wybierając meble do jadalni pamiętajmy, ze ich kolor powinien być spójny z kolorystyką wnętrza, do którego przylega. Na przykład – jadalnię w stylu klasycznym najlepiej dopełni solidny stół drewniany. Ostatnia rzecz, jaką należy uwzględnić, to odpowiednia powierzchnia stołu dla każdej siedzącej przy nim osobie. Zaleca się, aby na jedną osobę przypadało około 60 centymetrów szerokości blatu.

Krzesła

Krzesła w jadalni powinny być przede wszystkim wygodne. Dopasowujemy je do wyglądu stołu. Przed zakupem, pamiętajmy, żeby sprawdzić, czy nie będą zbyt wysokie i gwarantują odpowiedni komfort. Jeśli zdecydujemy się na krzesła z twardymi siedziskami, możemy dokupić do nich wygodne poduszki.

Wygodniejsze są krzesła z tapicerowanym siedziskiem, warto jednak sprawdzić czy materiał pokrywający siedziska jest dobrej jakości. Powinien być odporny na plamy i wytarcia. Pamiętaj, że krzesła ustawiamy w taki sposób, aby każdy miał swobodę wykonywania ruchów – na jedno miejsce najlepiej przeznaczyć około 60 centymetrów.

Urządzanie jadalni wcale nie jest trudne. Pod warunkiem, że dopasujesz jej wustrój do pomieszczeń dzielących z nią przestrzeń (kuchnia, salon). Jeśli to zrobisz, końcowy efekt na pewno będzie bardzo dobry.

Regulamin korzystania z serwisu