Betonowy blat kuchenny

Betonowe blaty nie tylko dla nowoczesnych wnętrz

Choć z pewnością wielu z nas beton kojarzy się z surowością, materiał ten doskonale sprawdza się we wnętrzach. I to nie tylko tych nowoczesnych – betonowe blaty doskonale uzupełnią klasyczne, przytulne wnętrza, jako ciekawy, minimalistyczny element wystroju. Jednocześnie betonowy blat będzie zarówno estetyczny, jak i praktyczny: i sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu.

Betonowy blat do kuchni

Ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zabrudzenia, zarówno podłoga, ściany, jak i meble muszą być odpowiednio wytrzymałe i zabezpieczone przed działaniem gorącej pary, tłuszczów i innych zanieczyszczeń. No i oczywiście przed uszkodzeniami mechanicznymi – kto choć raz nie upuścił na podłogę lub blat kuchenny talerza, szklanki, sztućców lub garnka? Dlatego do kuchni wybieramy materiały, które zniosą nawet intensywne gotowanie: naturalne drewno, metal, kamień i szkło. Blaty kuchenne zwykle wykonane są z drewna, naturalnego kamienia lub laminowanych płyt. W zależności od zastosowanego materiału różnią się wytrzymałością oraz odpornością na zabrudzenia.

Wyjątkową wytrzymałością w porównaniu do innych materiałów cechuje się beton. Co więcej, blat z betonu architektonicznego można zaimpregnować lub zażywicować, dzięki czemu nie będzie się odbarwiał, a jednocześnie utrzymanie blatu w czystości będzie niezwykle proste. Choć może się wydawać, że taki blat będzie pasował tylko do nowoczesnej kuchni pełnej stali i szkła, beton doskonale komponuje się z drewnem. Dodatkowo, ze względu na neutralny kolor, możemy postawić na dowolny kolor frontów meblowych – szarość betonu będzie dobrze prezentowała się na tle frontów białych, w dowolnym odcieniu drewna, a także zielonych lub niebieskich. Dlatego na betonowe blaty do kuchni możemy zdecydować się nawet wtedy, kiedy nasza kuchnia jest w stylu tradycyjnym, rustykalnym lub skandynawskim. Wystarczy spojrzeć na realizacje Studia Betonu Architektonicznego, aby przekonać się, że beton doskonale sprawdza się w każdej aranżacji wnętrza.

Betonowe stoliki do jadalni lub pokoju dziennego

Kwadratowy lub okrągły betonowy blat możemy również postawić na metalowych nogach, tworząc jedyny w swoim rodzaju betonowy stół lub stolik. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie są przekonane do dużych betonowych powierzchni – mały stolik kawowy z betonowym blatem będzie pasował do każdego wnętrza, a także na zewnątrz, jako element wystroju np. tarasu. Kolor blatu można dopasować do kolorystyki wnętrza – beton nie musi być wyłącznie szary, może być bielony, a także przyjmować ciemne odcienie antracytu. Surowy wygląd betonu złagodzimy dodając do wnętrza drewno, a także miękkie materiały, takie jak welur. Betonowy stolik możemy postawić obok romantycznej kanapy z mnóstwem poduszek lub postawić na ciężkie i pluszowe zasłony. Mniej industrialne, a bardziej przytulne i klasyczne wnętrze uzyskamy również wówczas, kiedy betonowe blaty uzupełnimy o rośliny.

Podobnie jak w przypadku kuchni, betonowy blat stołu lub stolika będzie niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zaplamienia, np. winem lub kawą. Zaimpregnowany beton nie odbarwi się pod wpływem gorących naczyń, jak dzieje się w przypadku drewna, dlatego nie musimy się obawiać, że po gorącym kubku postawionym na blacie pozostanie nieestetyczny ślad.

Betonowy blat w firmowym wnętrzu

Betonowe blaty sprawdzą się nie tylko w domowych wnętrzach. Salon kosmetyczny, recepcja hotelu, czy biuro – beton będzie nie tylko praktyczny, ale również niezwykle oryginalny. Tu podobnie, jak w przypadku prywatnych wnętrz, nie musimy stawiać na stal i szkło w połączeniu z surowym betonem, choć w takiej aranżacji całość będzie prezentowała się czysto i sterylnie (co dla niektórych branż ma szczególne znaczenie). Nie znaczy to jednak, że wnętrze musi być na wskroś nowoczesne: drewniane klasyczne meble, puszyste dywany i ciężkie zasłony sprawią, że wnętrze będzie niezwykle przytulne. Z drugiej strony lekkie konstrukcje i materiały sprawią, że całość nabierze minimalistycznego charakteru, a betonowy blat – wizualnej lekkości.

Jak więc widać, betonowe blaty sprawdzą się w każdym wnętrzu, nie tylko nowoczesnym, a to, jakiego charakteru ostatecznie nabierze pomieszczenie, zależy od dodatków. Dzięki prostocie betonu nie musimy się ograniczać – możemy dowolnie zaaranżować przestrzeń, wkomponowując w nią betonowy blat lub stolik.

Regulamin korzystania z serwisu