woskowanie mebli

Co daje woskowanie mebli?

Powierzchnia drewna powinna być zabezpieczona przed wpływem czynników zewnętrznych, co może korzystnie wpłynąć zarówno na jej wygląd, jak i trwałość. Wśród preparatów, które mogą być w tym celu wykorzystane, znajdują się m.in. specjalne woski, przeznaczone do pielęgnacji mebli z litego drewna. Dzięki starannemu nanoszeniu wosku meble mogą odzyskać świeżość i pełnię swej barwy.

Drewno a nakładanie wosku

Meble z litego drewna charakteryzują się nieodpartym urokiem, świetnymi właściwościami eksploatacyjnymi i bardzo długim możliwym czasem użytkowania. Odporność drewna na czynniki zewnętrzne oraz ich trwałość można znacznie wydłużyć, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne przy wykorzystaniu właściwie dobranych środków. Jednym ze znakomitych sposobów na ochronę drewna jest używanie preparatów zawierających wosk.

Woskowanie mebli jest zarówno jedną z możliwości wykończenia ich powierzchni, jak i metodą na zapewnienie specjalnej powłoki ochronnej. Wosk sprawdzi się również wtedy, gdy chodzi o przywrócenie meblom atrakcyjnego wyglądu i ich odświeżenie – tłumaczy specjalista z firmy Meble K&D, producenta mebli z litego drewna.

Wosk jest substancją, która wnika w pory drewna, a także wypełnia je, tworząc stosunkowo szczelną i trwałą warstwę ochronną. Warto pamiętać, że dostępne są różne rodzaje wosków, dające możliwość uzyskania rozmaitych efektów – od bezbarwnych, których rolą jest nawilżenie i zabezpieczenie drewna przez kolorowe, z których pomocą można podkreślić i odświeżyć istniejące wybarwienie, aż po woski mniej lub bardziej koloryzujące, w tym wybielające pozwalające na uzyskanie ciekawych efektów rozjaśnienia barwy.

Stosowanie wosku do zabezpieczania i odnawiania mebli

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju wosku trzeba brać pod uwagę zarówno efekt, jaki chcemy uzyskać, może to być m.in. zabezpieczenie powierzchni, odnowienie koloru, zabarwienie drewna, jak i charakter mebla i zastosowane na nim wykończenie.

Wśród dostępnych preparatów zawierających wosk pszczeli wraz z potrzebnymi dodatkami, można znaleźć zarówno woski w płynie, jak i w postaci past, a także wosk w sztabkach. Do nakładania wosku, niezależnie od jego postaci, używamy miękkich, niepylących szmatek, np. z flaneli lub dobrej jakości bawełny. Wosk w płynie lub pastę nakładamy na szmatkę i wcieramy w drewno zawsze wzdłuż słojów. Wosk występujący w sztabkach przed aplikacją musi zostać nieco rozgrzany.

Powierzchnia mebli po woskowaniu powinna być wypolerowana, co nada jej ostateczny wygląd. Warto pamiętać, że najlepsze efekty można uzyskać, nakładając cienką warstwę wosku oraz polerując przynajmniej kilka razy. Meble z litego drewna wykończone metodą woskowania muszą być regularnie pielęgnowane. W zależności od typu użytego wosku po pewnym czasie może być konieczne odnowienie nałożonej powłoki.

Regulamin korzystania z serwisu