Idealne meble kuchenne – wybieramy blat do kuchni

Nie będzie zbyt wiele przesady w stwierdzeniu, że blat kuchenny spośród wszystkich mebli w domu ma do wykonania najtrudniejsze zadanie – musi być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, kontakt z różnego rodzaju substancjami, w tym środkami czyszczącymi, nie poddawać się obciążeniom i zarysowaniom, a przy tym wszystkim zachować estetyczny wygląd i zapewniać wygodną pracę. Nie każdy blat równie dobrze poradzi sobie z tak ogromnym wyzwaniem, zanim więc zdecydujemy się na wybór jednego z nich, warto dowiedzieć się, co brać pod uwagę przy zakupie.

Po pierwsze – materiał

W ofercie producentów znajdziemy blaty wykonane z różnych tworzy. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości, każdy ma pewne plusy i minusy. Oto krótka charakterystyka niektórych:

  • Postforming – pod tą nazwą kryją się blaty wykonane najczęściej z płyt wiórowych, na które naklejono laminat. Bardzo niska cena jest ich główną zaletą. Jego wady to adekwatna do ceny odporność na różnego rodzaju uszkodzenia, szczególnie pod wpływem wysokim temperatur i kontaktu z ostrymi przedmiotami. Laminat może imitować wygląd innych tworzyw.
  • Drewno – wytrzymałość blatu drewnianego uzależniona jest od gatunku drzewa, z którego pozyskano deski do jego wykonania. Wybór jest szeroki, od drzew rodzimych, takich jak sosna, jesion, dąb, do egzotycznych – teku, merbau czy mahoniu. Drewno jest mało odporne na temperaturę i zarysowania, ponadto wymaga impregnacji środkami z atestem spożywczym. Jest jednak bardzo estetyczne.
  • Kamień – wykonane z granitu blaty są praktycznie nie do uszkodzenia. Doskonale radzą sobie z wilgocią i wysoką temperaturą, bardzo trudno je zarysować. Ponadto są estetyczne i zachowują swój wygląd przez długie lata. Ich minus to bardzo wysoka cena.
  • Płytki ceramiczne – blaty wykonane z płytek nie mają jednolitej struktury, możemy je ułożyć z elementów w różnych kolorach i rozmiarach. To ogromna zaleta dla osób ceniących sobie unikalność, gdyż mogą z ceramiki stworzy oryginalny, niepowtarzalny wzór. Płytki są ponadto wysoce odporne na wilgoć, temperaturę i uszkodzenia. Płytki przykleja się na wodoodpornej płycie wiórowej, a szczeliny między nimi wypełnia nienasiąkliwą i odporną na środki czyszczące spoiną.

Na który materiał się zdecydować?

Teraz, kiedy wiemy już z jakich materiałów wykonuje się blaty, powinniśmy wybrać jeden z nich. Czym kierować się w wyborze?

Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim cenę – mówi przedstawiciel Agma Kuchnie Jest to w pełni zrozumiałe, choć należy pamiętać, że najtańsze tworzywa jednocześnie są najmniej trwałe. Przy urządzeniu kuchni warto kierować się nie tylko stylem mieszkania, ale również tym jak często korzystamy z kuchni. Jeśli poświęcamy gotowaniu dużo wolnego czasu, solidny blat będzie niezbędny. W kwestii estetyki warto zachować umiar. Zbyt ozdobne blaty mogą powodować wrażenie, że panuje na nich bałagan, zaś na gładkich powierzchniach wszelkie zabrudzenia będą widoczne jak na dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu