Idealne meble kuchenne – wybieramy blat do kuchni

Nie będzie zbyt wiele przesady w stwierdzeniu, że blat kuchenny spośród wszystkich mebli w domu ma do wykonania najtrudniejsze zadanie – musi być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, kontakt z różnego rodzaju substancjami, w tym środkami czyszczącymi, nie poddawać się obciążeniom i zarysowaniom, a przy tym wszystkim zachować estetyczny wygląd i zapewniać wygodną pracę. Nie każdy blat równie dobrze poradzi sobie z tak ogromnym wyzwaniem, zanim więc zdecydujemy się na wybór jednego z nich, warto dowiedzieć się, co brać pod uwagę przy zakupie.

Po pierwsze – materiał

W ofercie producentów znajdziemy blaty wykonane z różnych tworzy. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości, każdy ma pewne plusy i minusy. Oto krótka charakterystyka niektórych:

  • Postforming – pod tą nazwą kryją się blaty wykonane najczęściej z płyt wiórowych, na które naklejono laminat. Bardzo niska cena jest ich główną zaletą. Jego wady to adekwatna do ceny odporność na różnego rodzaju uszkodzenia, szczególnie pod wpływem wysokim temperatur i kontaktu z ostrymi przedmiotami. Laminat może imitować wygląd innych tworzyw.
  • Drewno – wytrzymałość blatu drewnianego uzależniona jest od gatunku drzewa, z którego pozyskano deski do jego wykonania. Wybór jest szeroki, od drzew rodzimych, takich jak sosna, jesion, dąb, do egzotycznych – teku, merbau czy mahoniu. Drewno jest mało odporne na temperaturę i zarysowania, ponadto wymaga impregnacji środkami z atestem spożywczym. Jest jednak bardzo estetyczne.
  • Kamień – wykonane z granitu blaty są praktycznie nie do uszkodzenia. Doskonale radzą sobie z wilgocią i wysoką temperaturą, bardzo trudno je zarysować. Ponadto są estetyczne i zachowują swój wygląd przez długie lata. Ich minus to bardzo wysoka cena.
  • Płytki ceramiczne – blaty wykonane z płytek nie mają jednolitej struktury, możemy je ułożyć z elementów w różnych kolorach i rozmiarach. To ogromna zaleta dla osób ceniących sobie unikalność, gdyż mogą z ceramiki stworzy oryginalny, niepowtarzalny wzór. Płytki są ponadto wysoce odporne na wilgoć, temperaturę i uszkodzenia. Płytki przykleja się na wodoodpornej płycie wiórowej, a szczeliny między nimi wypełnia nienasiąkliwą i odporną na środki czyszczące spoiną.

Na który materiał się zdecydować?

Teraz, kiedy wiemy już z jakich materiałów wykonuje się blaty, powinniśmy wybrać jeden z nich. Czym kierować się w wyborze?

Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim cenę – mówi przedstawiciel Agma Kuchnie Jest to w pełni zrozumiałe, choć należy pamiętać, że najtańsze tworzywa jednocześnie są najmniej trwałe. Przy urządzeniu kuchni warto kierować się nie tylko stylem mieszkania, ale również tym jak często korzystamy z kuchni. Jeśli poświęcamy gotowaniu dużo wolnego czasu, solidny blat będzie niezbędny. W kwestii estetyki warto zachować umiar. Zbyt ozdobne blaty mogą powodować wrażenie, że panuje na nich bałagan, zaś na gładkich powierzchniach wszelkie zabrudzenia będą widoczne jak na dłoni.

Regulamin korzystania z serwisu