Jak dobrać stoły i krzesła do mebli?

Aranżując mieszkanie, zazwyczaj najpierw kupujemy meble, szafy oraz szafki, wybór stołu i krzeseł zostawiając na koniec. Dlatego tak ważnym jest, aby idealnie komponowały się z resztą wystroju pomieszczenia. Stół przede wszystkim oprócz walorów estetycznych powinien być funkcjonalny. Przy nim bowiem spotykamy się podczas posiłków, a niejednokrotnie też pracujemy. Krzesła natomiast muszą być komfortowe. Jak zatem dobrać stoły i krzesła do mebli?

 

Dobór stołu i krzeseł do reszty mebli nie sprowadza się wyłącznie do ich dobrania pod kątem estetyki czy wyglądu. Aby całość dobrze funkcjonowała, musimy pamiętać także o pozostałych aspektach. Jakich?

Miejsce dla stołu

Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać miejsce, w którym stanie stół i krzesła w stosunku do pozostałych mebli.

Jeśli mamy połączoną jadalnię z kuchnią i salonem, zwróćmy uwagę, by stół nie był za duży i aby nie przeszkadzał w dzień powszedni. Z drugiej strony nie może być za mały, abyśmy nie musieli się przy nim tłoczyć, a także nie może stać zbyt blisko innych mebli, aby było do niego swobodne dojście i aby można było odsuwać bez problemu krzesła. Optymalna odległość stołu od ścian to 80 cm, minimalna 60.

Wielkość, kształt stołu i materiał stołu

Według ogólnej zasady do dużych wnętrz najlepiej jest dobierać duże stoły, w małych najlepsze będą te niewielkich rozmiarów lub składane. Weźmy także pod uwagę zalecane wymiary: standardowa wysokość stołów jadalnianych to 74-76 cm a szerokość co najmniej 100 cm.

Kształt stołu z kolei powinnyśmy wybrać w zależności od wielkości pomieszczenia. W dużych przestrzeniach możemy pozwolić sobie na sporej wielkości stoły prostokątne, w małych najlepiej sprawdzą się okrągłe i owalne. Mają one dodatkową zaletę: domownicy mają ze sobą ułatwiony kontakt.

Niemniej ważny jest materiał, z którego stół został wykonany. Wysokiej jakości stoły drewniane oraz te z fornirów posiada w swojej ofercie Salon Meblowy Rustikal. Idealnie będą pasować do tradycyjnych, klasycznych, eleganckich wnętrz. Do tych bardziej współczesnych wybierzmy lżejsze materiały, takie jak metal, plastik, PCV czy szkło.

Krzesła

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego zestawu stołu z krzesłami. Jeśli jednak wolimy kupić krzesła osobno, ważne aby stylem pasowały do reszty mebli.

Jeśli zatem nasze mieszkanie urządzone jest w sposób klasycystyczny, pokuśmy się o meble, nawiązujące do antyków. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się meble współczesne, chociaż spotkamy także zwolenników zaskakujących połączeń antycznych mebli z nowoczesnymi krzesłami i odwrotnie. Jeśli we wnętrzu dominuje drewno, wybierzmy krzesła drewniane, najbardziej uniwersalne natomiast, pasujące do każdego wnętrza będą krzesła tapicerowane.

Regulamin korzystania z serwisu