Jak umeblować kuchnię? Podstawowe zasady

Nie liczyć się wielkość kuchni, ale jej funkcjonalność, bo to ona decyduje o tym, czy przebywanie w pomieszczeniu będzie dla nas przyjemnością, czy prawdziwym utrapieniem. Podpowiadamy, jak prawidłowo umeblować kuchnię, aby stała się sercem domu i zachęcała do spędzania w niej czasu. Sprawdź, o czym pamiętać i jakich błędów unikać podczas aranżacji kuchni.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak umeblować kuchnię i w co ją wyposażyć, aby zapewniała wyjątkowy klimat i zachęcała do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu? Jest na to kilka sposobów, ale najważniejsze okazuje się przestrzeganie zasad, które pozwalają uniknąć błędów rzutujących na komfort korzystania z pomieszczenia.

Po pierwsze: projekt

Projektowanie kuchni jest ważne nie tylko na etapie budowy domu, ale także później, czyli podczas przeprowadzania remontów i wymiany zużytego już wyposażenia. O czym trzeba pamiętać na tym etapie? Przede wszystkim o zastanowieniu się nad indywidualnymi potrzebami, które mogą być diametralnie różne w zależności od naszych upodobań, gustu oraz stylu życia, dlatego gotowe zestawy mebli nie zawsze odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Dobrze dobrane meble kuchenne muszą mieć „to coś”, co sprawia, że kuchnia staje się wyjątkowo ciepłym i przytulnym miejscem. Ważna jest też funkcjonalność oraz dobrany do potrzeb gustu styl, dzięki któremu można się wyróżnić i podkreślić swój indywidualizm – podpowiada ekspert z firmy Kulenty, która zajmuje się wykonywaniem projektów kuchni i mebli kuchennych na zamówienie.

Projektowanie powinno także uwzględniać dokładne pomiary, które są niezbędne w czasie doboru mebli, a także zachowanie właściwego ciągu roboczego, wpływającego nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia, ale także bezpieczeństwo korzystania z kuchennych sprzętów.

Po drugie: wybór mebli

Meble kuchenne możemy kupić w zestawie lub zamówić na wymiar. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepszym wyborem, bo pozwala wykorzystać każdy centymetr przestrzeni i sprzyja utrzymaniu porządku. O utrzymaniu porządku nie może być mowy, gdy gotowy zestaw mebli nie będzie prawidłowo dopasowany do naszego metrażu, a o to nietrudno, bo dostępne w sklepach szafki kuchenne mają z góry ustalone wymiary i czasami pozostają wolne przestrzenie, w których zbiera się bród.

Wybór mebli musi także uwzględniać ich jakość, która decyduje o tym, jak długo będziemy z nich korzystać. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie drewno – płyty meblowe niskiej jakości nie są w stanie długo opierać się panującej w kuchni wilgoci.

Regulamin korzystania z serwisu