Meble kuchenne – jaki materiał wybrać

Kuchnia jest nie tylko miejsce spożywania posiłków, ale służy przede wszystkim do ich przygotowania. Dlatego oprócz efektowanego i stylowego wystroju, powinna być przede wszystkim praktyczna. Z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na zakup mebli kuchenny. Pamiętajmy, że wymieniamy je rzadko, dlatego powinny być funkcjonalne i wykonane z dobrego materiału.

Z czego tworzy się meble kuchenne.

Meble mogą być wykonane z drewna naturalnego, płyty wiórowej oraz płyty MDF. Do produkcji mebli stosuje się zarówno bardzo trwałe drewno drzew liściastych, jak i iglastych. Jego powierzchnia jest lakierowana lub woskowana. Ze względów na wysoką cenę niektórych gatunków, stosuje się metodę bejcowania tańszego odpowiednika. Innym rozwiązaniem jest pokrycie formy z tańszego drewna fornirem szlachetniejszego gatunku. Aby drewno pod wpływem temperatur i wilgoci nie zmieniło swoje formy jego powierzchnię należy odpowiednio zabezpieczyć. Bardzo popularnym materiałem do wyrobu mebli, przede wszystkim ze względu na cenę jest płyta wiórowa. Bywa ona laminowana, fornirowana lub lakierowana. Płyta MDF natomiast podobna jest do litego, miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PSW, melaminą, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. MDF jest tańszym od drewna, trwałym materiałem. Na rynku znajdziemy również bardzo efektowne fronty aluminiowe.

Powierzchnia mebli kuchennych

Powierzchnię mebli kuchenny można wykończyć płytami drewnopodobnymi, które pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi lub lakierem. Fornir wygląda najbardziej naturalnie, tworząc typową dla drewna niejednorodność faktury i przebarwienia. Laminatem pokrywa się tylko powierzchnię płaskie, ponieważ nie można go formować pod wpływem temperatury. Jest trwały i łatwy w utrzymaniu. Folię PCW stosuje się na ciepło. Nakłada się ją na frontu i krawędzie. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia i odporna na zarysowania. Nowością są fronty akrylowe. W tym wypadku płyta meblowa pokrywana jest grubą warstwą twardego akrylu.

Regulamin korzystania z serwisu